SanDisk: szybki system plików dla dysków SSD

Firma SanDisk Corporation zaprezentowała nowy system plików przeznaczony dla dysków SSD (Solid State Drive). Rozwiązanie o nazwie ExtremeFFS może nawet stukrotnie przyspieszyć swobodny zapis danych oraz zwiększyć ich trwałość. Nowością są także dwie jednostki dostarczające informacji o wydajności i trwałości urządzeń SSD.

Podczas odbywającej się w Los Angeles konferencji WinHEC 2008 głos zabrał między innymi Rich Heye - starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu SSD w firmie SanDisk. Stwierdził, że do optymalnego działania dysków SSD w systemie Windows Vista i do pokonania tradycyjnych dysków twardych potrzebna jest nowa technologia zarządzania pamięcią flash. Powinna ona zwiększyć prędkość zapisu oraz niezawodność dysków SSD. Zadania te realizuje opracowany w firmie SanDisk nowy system plików o nazwie ExtremeFFS, który pojawi się w produktach tej firmy w 2009 roku.

Nawet stukrotny wzrost szybkości zapisu swobodnego i zwiększenie trwałości urządzenia uzyskano dzięki zastosowaniu algorytmu opartego na stronach. Nie występuje w nim stałe sprzężenie między lokalizacją fizyczną a logiczną. W przypadku potrzeby zapisania sektora danych system umieszcza informacje w najbardziej dogodnym i efektywnym miejscu. Dzięki nowej architekturze wszystkie kanały NAND mogą operować niezależnie. Część z nich odczytuje dane, podczas gdy inne w tym samym czasie zapisują i odzyskują pamięć. Istotne znaczenie ma także oparcie lokalizacji danych o częstotliwość ich użycia. System z czasem poznaje wzorce zachowań użytkownika i rozmieszcza informacje w taki sposób, aby zwiększyć wydajność i trwałość urządzenia.

System plików ExtremeFFS sprawi, że dyski SSD będą stanowiły coraz bardziej atrakcyjną alternatywę dla klasycznych dysków twardych

System plików ExtremeFFS sprawi, że dyski SSD będą stanowiły coraz bardziej atrakcyjną alternatywę dla klasycznych dysków twardych

Rich Heye zaproponował także wprowadzanie dwóch nowych jednostek dostarczających informacji o wydajności i trwałości dysków SSD. Pierwsza z nich to wskaźnik vRPM (virtual revolutions per minute), czyli liczba wirtualnych obrotów na minutę. Parametr ten umożliwi wstępne oszacowanie wydajności w porównaniu do klasycznych dysków twardych i innych urządzeń SSD. Drugi wskaźnik to LDE (Long-Term Data Endurance) - jednostka długoterminowej trwałości danych. Jej wartość ma wyrażać niezawodność produktu w postaci prostej liczby reprezentującej łączną liczbę zapisów danych podczas cyklu życia dysku SSD. "Przypomina to mierzenie bieżników na oponach" - stwierdził Heye. Obie jednostki zostały zaprezentowane największym producentom komputerów oraz konkurentom z sektora SSD. Propozycja wraz z artykułem przeglądowym trafiła ponadto do JEDEC - czołowej organizacji normalizacyjnej w branży półprzewodników.

W trakcie swojego wystąpienia Rich Heye przedstawił również prognozę, w myśl której w 2009 roku dyski SSD będą czterokrotnie wydajniejsze od bieżącej generacji i niemal sześciokrotnie szybsze od najbardziej nowoczesnych 2,5-calowych dysków twardych.

Dodatkowe informacje o jednostkach LDE i vRPM są dostępne (w języku angielskim) na stronie firmy SanDisk.


Zobacz również