Sandisk, Sony i Nikon tworzą nowy format ultraszybkich kart pamięci

Trójka gigantów branży fotograficznej stara się wprowadzić nowy typ pojemnych kart pamięci umożliwiający niezwykle szybki transfer danych. Nowy format miałby wykorzystywać interfejs PCI Express.

Jak informuje The Inquirer, Sandisk, Sony oraz Nikon pracują razem nad stworzeniem kart pamięci nowego typu. Ich propozycje trafiły już do CFA (Compactflash Association) oraz innych organizacji odpowiedzialnych za standardy kart i czekają na akceptację.

Obecne na rynku karty w standardzie CF 6.0 oferują transfer danych z prędkościami do 167MB/s. Nowy format miałby umożliwiać trzykrotnie szybszy zapis i odczyt - do 500MB/s. Wszystko to przy pojemnościach kart aż do 2TB. Według twórców projektu taką prędkość udałoby się osiągnąć zmieniając interfejs z obecnego w kartach CF (PATA) na dużo wydajniejszy PCI Express.

Nowe karty pamięci mają być przede wszystkim przeznaczone dla profesjonalnych fotografów. Wielka pojemność nowego standardu i szybkość transferu mogą jednak spowodować, że będą one szerzej wykorzystywane w urządzeniach elektronicznych z innych branż.