Sankcje branży IT na Rosję [AKTUALIZACJA]

Po rosyjskim ataku na Ukrainę świat zaczął nakładać na Rosję sankcje gospodarcze, polityczne i społeczne. Mają one zmusić Putina do zatrzymania konfliktu. Branża IT także dołączyła do akcji.

Fot. Katie Godowski/Pexels

Artykuł będzie aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych sankcji

04.10.2022

Nvidia przestała sprzedawać Rosji procesory oraz eksportować tam podzespoły jeszcze w marcu, ale jak do tej pory w jej biurach na terenie kraju zatrudnionych jest ok. 300 osób. Do końca roku wszystkie placówki zostaną zamknięte, o czym poinformowano pracowników 30 września. Jako jeden z powodów tego kroku Nvidia podaje, że "nie jest w stanie zapewnić ich pełnej wydajności". Informuje również, że te osoby, które będą chciały przenieść się do biur producenta w innych krajach, otrzymają pełną pomoc, z opłaceniem przelotu włącznie. Nie podano jednak, do jakich krajów Nvidia chce przenosić pracowników z Rosji i ilu wyraziło zainteresowanie.

Tak więc można powiedzieć: Nvidia opuściła Rosję i nie handluje w żaden sposób z tym krajem.

22.04.2022

Popularna strona dla dorosłych OnlyFans zawiesza konta użytkowników z Rosji. Dotyczy to użytkowników - twórcy treści zostali zablokowani już w lutym.

Zobacz również:

05.04.2022

Kaspersky traci dystrybutora w Polsce - produkty tego producenta antywirusów nie będą już sprzedawane na terenie naszego kraju.

Intel ogłosił całkowite wycofanie się z Rosji. Jak czytamy w oświadczeniu producenta: „Intel wraz z globalną społecznością nadal potępia wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywa do szybkiego zaprowadzenia pokoju. Ze skutkiem natychmiastowym zawiesiliśmy wszystkie operacje biznesowe w Rosji. Jest to następstwem naszej wcześniejszej decyzji o wstrzymaniu wszelkich dostaw do klientów w Rosji i na Białorusi. Myślami jesteśmy ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku tej wojny, szczególnie z mieszkańcami Ukrainy i krajów sąsiednich, a także ze wszystkimi osobami na całym świecie, których rodziny, przyjaciele i bliscy przebywają w tym regionie. Pracujemy nad tym, aby wesprzeć wszystkich naszych pracowników w tej trudnej sytuacji, w tym 1200 pracowników w Rosji. Wdrożyliśmy również środki zapewniające ciągłość działania, aby zminimalizować zakłócenia w naszej globalnej działalności.”

10.03.2022

Epson wstrzymuje eksport do Rosji i Białorusi - jak czytamy w informacji prasowej: "Firma Epson i spółki z Grupy są głęboko poruszone konfliktem w Ukrainie i kryzysem humanitarnym w regionie. W ramach polityki zarządzania opartego na zaufaniu, która stanowi podstawę filozofii zarządzania naszej firmy, Epson zobowiązuje się do poszanowania praw człowieka. W związku z tym podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu eksportu naszych produktów do Rosji i Białorusi. Grupa Epson zdecydowanie apeluje o natychmiastowe zakończenie konfliktu".

06.03.2022

Zawieszenie sprzedaży swoich produktów w Rosji ogłasza Activision Blizzard.

Mastercard, PayPal oraz Visa zapowiadają wycofanie swoich usług z Rosji oraz deklarują pełne wsparcie dla Ukrainy.

*AKTUALIZACJA*

TikTok ogłasza zawieszenie swojej dzialałności na terenie Rosji.

Spotify zawiesza sprzedaż subskrypcji premium na terenie całej Rosji.

04.03.2022

Microsoft staje po stronie Ukrainy - gigant IT oznajmił, że wycofuje swoje usługi (sprzedaż i serwis produktów) z Rosji. Dodano także, że Redmond pracuje z władzami Ukrainy, pomagając w zachowaniu cyberbezpieczeństwa tego kraju.

02.03.2022

Apple przestało sprzedawać swoje produkty w Rosji - gigant z Cupertino wyłączył możliwość zakupu swoich urządzeń na oficjalnej stronie Apple Store na rynek rosyjski. Dodatkowo z App Store wyleciały aplikacje RT News oraz Sputnik News. Apple wyłączyło również dane o ruchu i incydentach drogowych na Ukrainie.

FIFA 22 bez rosyjskich drużyn - EA Sports solidaryzuje się z Ukrainą i podobnie jak wiele innych głosów w piłce nożnej, wzywa do pokoju i zakończenia inwazji na Ukrainę. W porozumieniu z partnerami w FIFA i UEFA, EA Sports rozpoczęła proces usuwania Rosji i wszystkich rosyjskich klubów z produktów EA Sports FIFA, w tym: FIFA 22, FIFA Mobile i FIFA Online. FIFA nie jest jedyną grą z portfolio EA Sports, która żegna się z rosyjskimi drużynami. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku NHL 22.

01.03.2022

Microsoft wyrzuca rosyjskie źródła z Wiadomości i Bing - Microsoft zrywa współpracę z serwisami Russia Today oraz Sputnik. Ignorowanie obu portali w wyszukiwarce Bing zaczęło się od obniżenia wartości stron z nimi powiązanymi. Całkowite ich usunięcie ma nastąpić w najbliższych dniach. Nie będą także dostępne w Wiadomościach oraz na stronie startowej Edge.

28.02.2022

Intel i AMD wstrzymują dostawy procesorów do Rosji - obie firmy zadeklarowały, że załamanie dostaw nie wpłynie na dostępność produktów przeznaczonych dla konsumentów - komputerów stacjonarnych, laptopów oraz tabletów. Intel oraz AMD ograniczą jedynie dostawy układów wykorzystywanych w przemyśle i nowych technologiach. Zakaz eksportu półprzewodników do Rosji zacznie obowiązywać w najbliższy czwartek - 3 marca 2022 roku.

Koniec z Apple Pay i Google Pay w Rosji - rosyjski bank centralny poinformował, że banki, na które nałożono sankcje, nie mogą korzystać z systemów płatności zbliżeniowych dostarczanych przez Apple oraz Google. Posiadacze kont w bankach takich jak VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank oraz Otkritie nie będą mogli wykorzystywać płatności zbliżeniowych Apple Pay oraz Google Pay w celu dokonania płatności - także poza granicami Rosji.

27.02.2022

Popularne platformy blokują reklamy w Rosji - kilka popularnych platform ograniczyło pojawiające się reklamy w Rosji. Działanie ma na celu ograniczenie nie tylko rozpowszechniania dezinformacji, ale również możliwości zarabiania w serwisach. Restrykcje wprowadzili Twitter, Facebook i YouTube.

26.02.2022

Rosja wyrzucona z Mobile World Congress (MWC) - żadna rosyjska firma nie zostanie dopuszczona do udziału w MWC w Barcelonie. Powodem oczywiście bandycki napad Rosji na Ukrainę, na który świat zareagował z oburzeniem i nakłada na agresora sankcje.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: