Sanyo i Panasonic: nie będzie przejęcia

Przedstawiciele japońskich koncernów Sanyo i Panasonic zdecydowanie zdementowali doniesienia, jakoby obie firmy planowały połączenie. Informacje takie pojawiły się w weekend - podała je japońska gazeta Yomiuri Shimbun.

Z tekstu opublikowanego w piątkowym wydaniu Yomiuri Shimbun wynikało, że trzej najwięksi udziałowcy przeżywającej ostatnio kryzys firmy Sanyo zamierzali sprzedać jej akcje Panasonikowi. Efektem tego miałoby być połączenie obu firm i zintegrowanie ich działów projektowych oraz produkcyjnych. Owymi udziałowcami są Sumitomo Mitsui Banking, Goldman Sachs oraz Daiwa Securities - w sumie firmy te dysponują 67% akcji Sanyo. Koncern Sanyo ma od kilku lat poważne kłopoty - od trzech lat notuje straty finansowe.

Przedstawiciele Sanyo i Panasonika zdementowali doniesienia gazety - rzecznik Sanyo przypomniał, że choć firma rzeczywiście przynosiła straty, to jednak od pewnego czasu prowadzona w niej jest gruntowana restrukturyzacja. Widać już zresztą jej efekty - straty sukcesywnie maleją. Co więcej - w najbliższych dniach firma powinna ogłosić najnowsze wyniki finansowe i analitycy spodziewają się, że Sanyo może po raz pierwszy od 2005 r. odnotować zysk.


Zobacz również