Sapphire HD 5970 Toxic - 4 GB RAM-u i trzy wiatraczki

Firma Sapphire zaprezentowała kartę graficzną dla fanatyków wydajności w grach - HD 5970 Toxic to prawdziwe monstrum, zbudowane z dwóch procesorów Radeon HD 5870, wyposażone w 4 GB pamięci wideo i specjalny układ chłodzący Arctic Cooling.

PC World Testy - karty graficzne

ATI Radeon HD 5970 to obecnie najwydajniejsza karta graficzna na rynku.

Układ ten niepodzielnie króluje od momentu premiery (w listopadzie 2009 r.) - sytuacji tej nie zmieniło nawet wprowadzenie przez Nvidię długo oczekiwanego modelu GeForce GTX480.

Firma Sapphire już w ubiegłym roku zaprezentowała autorskie wersje potężnego Radeona - HD 5970 OC, a w czasie targów CeBIT 2010 poinformowała o zamiarze wprowadzenia jeszcze silniejszej jego wersji, wyposażonej m.in. w 4 GB pamięci RAM.

Model ten właśnie wchodzi na rynek.

Szczególną uwagę zwraca zastosowany w Sapphire HD 5970 Toxic układ chłodzący, przygotowany z specjalnie z myślą o tej konstrukcji przez firmę Arctic Cooling.

Dwuslotowy system chłodzenia zbudowany jest z trzech wiatraczków, korzysta też z niklowanych rurek odprowadzających ciepło wydzielane przez kartę.

Zegary procesorów karty charakteryzują się taktowaniem 900 MHz, a pamięć (GDDR5) - 1200 MHz (przypomnijmy, że w referencyjnym Radeonie HD 5970 częstotliwości te wynosiły odpowiednio 725 i 1000 MHz, a w Sapphire HD 5970 OC - 735 i 1010 MHz).

Nie jest to górna granica możliwości tych podzespołów - producent zapewnia, że dzięki wspomnianemu systemowi chłodzenia możliwe jest dalsze podkręcanie karty.

Układ wyposażony jest w dwa złącza DVI i jedno mini-Display Port. Sapphire dodaje do karty kupony na pełne wersje gier Call of Duty: Modern Warfare 2 i Dirt2.

Więcej informacji: Sapphire