Sapphire: Nowe superwydajne "grafiki"

Firma Sapphire Technology wprowadziła do swojej oferty dwie nowe karty graficzne z serii TOXIC - modele X1950XTX i X1950 Limited Edition CrossFire. Urządzenia, które przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników, wyposażone zostały w wydajny system chłodzenia wodnego umożliwiający zapalonym overclockerom bezpieczną ingerencję w podstawowe parametry pracy.

Nowe karty, które oczywiście przeznaczone są do współpracy z płytami głównymi wyposażonymi w magistralę PCI-Express x16, umożliwiają stworzenie bardzo wydajnej platformy graficznej CrossFire. Wyposażono je w 16 jednostek TMU (Texture Mapping Unit), 48 jednostek Pixel Shader i 8 jednostek Vertex Shader. Rdzeń, który taktowany jest 650 MHz, połączono szyną o szerokości 256 bitów z pamięciami GDDR4 (512 MB) pracującymi z częstotliwością 2,0 GHz (efektywnie).

Sapphire: Nowe superwydajne "grafiki"

SAPPHIRE TOXIC X1950XTX

Nowości współpracują z systemem chłodzenia wodnego składającym się z dwóch elementów - miedzianego bloku wodnego umieszczanego na GPU, który połączony jest za pomocą rurek z osobną kartą obsadzaną w slocie PCI. W jej środku znajduje się miniaturowa pompa, miedziany radiator odbierający ciepło od cieczy chłodzącej oraz podświetlany na niebiesko (dioda LED) wentylator pracujący z prędkością 2000 lub 2500 obrotów na minutę. Oczywiście większa prędkość wiąże się ze zwiększeniem hałasu z poziomu 18 dB do 26 dB.

Firma pomyślała również o overclockerach i dołączyła do zestawu oprogramowanie A.P.E. (Automatic Performance Enhancer) umożliwiające przetaktowanie rdzenia do poziomu 695 MHz.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.