Sapphire Radeon X850 XT PE

W końcu posiadacze płyt głównych ze złączem AGP mogą zainstalować w swoich maszynach demona prędkości ATI.

W końcu posiadacze płyt głównych ze złączem AGP mogą zainstalować w swoich maszynach demona prędkości ATI.

Sapphire Radeon X850 XT PE

W testach wydajności przeprowadzanych w naszej redakcji najlepiej wypadają karty graficzne X850 XT PE. Do niedawna mogli je stosować jedynie posiadacze nowoczesnych płyt głównych z interfejsem PCI Express x16. Niestety, płyty te są jeszcze stosunkowo mało spopularyzowane, a nie każdy, kto chce mieć najszybszą kartę graficzną, zamierza wymieniać płytę główną w komputerze. ATI przez długi czas nie miało odpowiedniego mostka, który pozwoliłby na pracę układów od podstaw tworzonych do PCI Express ze starszym interfejsem AGP 8x. Dopiero mostek Rialto otwiera ATI drogę do nowego grona odbiorców. Cena karty jest bardzo wysoka, jednak na tle najszybszych modeli konkurencji, z procesorami NVIDII, trzeba ją uznać za okazyjną - najwydajniejsze modele z GeFroce 6800 Ultra kosztują o około 700 zł więcej.

A na karcie bez zmian

Sapphire Radeon X850 XT PE

Werdykt PCWK

Konstrukcyjnie model ten nie różni się od wersji PCI Express x16. W obu do zapewnienia stabilnej pracy komputera niezbędne jest podłączenie dodatkowego zasilania bezpośrednio do gniazda karty graficznej. Układu chłodzenia także nie zmieniono. Niestety, nie można tego uznać za zaletę, bo pracuje bardzo głośno, czego wrażliwsi użytkownicy nie będą mogli na dłuższą metę znieść. Jest to cena za wysoką częstotliwość taktowania, sprawiającą, że karta, wspierana dodatkowo architekturą 16-potokową, nie ma problemów z płynnym generowaniem grafiki praktycznie w dowolnej grze i rozdzielczości.

Model wyposażono w wejścia i wyjścia wideo standardów S-Video, kompozyt (wyjście także komponentowe). Pozwala to na podłączenie zewnętrznego źródła, np. odtwarzacza DVD czy kamery, i nagrywanie filmów bezpośrednio na dysk komputera.

Informacje Sapphire Technology

http://www.sapphiretech.com.pl

Cena 2000 zł

Wyniki testów

3DMark5 (Default) (pkt) 5578

FarCry (1280x1024 FA 4x, AA 4x, very high) (klatki/s) 59,7

Quake 3 (1280x1024 FA 4x, AA 4x, ultra high quality) (klatki/s) 46,6

AquaMark 3 (1280x1024 FA 4x, AA 4x) klatki/s 55,3