Sapphire chłodzone ciekłym metalem

Sapphire zaprezentowało nowe karty graficzne z serii Blizzard. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że są to pierwsze dostępne dla przeciętnego odbiorcy produkty, w których zrezygnowano z chłodzenia powietrzem na rzecz... ciekłego metalu.

O chłodzeniu ciekłym metalem pisaliśmy już szczegółowo w artykule pt. "Chłodzenie ciekłym metalem". Technologię przyjmowano na początku z dość dużą nieufnością, dlatego użytkowników z pewnością ucieszy fakt wykorzystania jej na nowych kartach Sapphire.

Najnowszy Blizzard to Radeon X850 XT Platinium Edition. Karta wykorzystuje 256 MB pamięci GDDR3. GPU taktowane jest częstotliwością 540 MHz, pamięć - 1180 MHz. Jak twierdzi producent, akcelerator ten przeznaczony jest przede wszystkim dla sympatyków podkręcania.

Zgodnie z wygłaszanymi na E3 oświadczeniami, ciekły metal potrafi przenieść 65 razy więcej ciepła niż woda. Dzięki temu akcelerator w czasie pracy jest aż o 10 stopni chłodniejsza niż karty chłodzone klasycznymi układami Arctic Cooling.


Zobacz również