Satelita internetowy Ka-Sat wystrzelony

Ka-Sat jest drugim europejskim satelitą, którego celem jest dostarczanie szerokopasmowego internetu. Ma on zapewnić połączenie dobrej jakości wielu ludziom na obszarach, gdzie trudno o łącze lądowe dobrej jakości.

BBC News podaje, że Ka-Sat został wystrzelony dzisiaj o 03:51 czasu lokalnego, z Bajkonuru w Kazachstanie. Na orbitę satelitę ważącego 6 ton wyniosła na rakieta Proton. Sam lot trwał 9 godzin i 12 minut.

Pierwszym europejskim satelitą tego typu był Hylas-1, który wystrzelony został w poprzednim miesiącu, a używany jest przez Avanti Communications of London. Obsługuje 300 000 gospodarstw domowych.

Dziś wystrzelony satelita ma większe możliwości i jest w stanie dostarczyć szybki internet do 2 mln domów. Należy on do francuskiej firmy Eutelsat, która jest potentatem w dziedzinie dostarczania telewizji satelitarnej. Firma dysponuje całą flotyllą satelitów.

Ka-Sat skupi się na mieszkańcach Europy. Nawet do 30 mln gospodarstw domowych w Europie nie jest obsługiwanych w ogóle albo otrzymują ledwie przeciętne usługi - podaje Michel de Rosen, prezes Eutelsat. Mowa tu o ludziach mieszkających na wsiach oraz w górach, czasem niezbyt oddalonych od miast.

Satelita Eutelsat zostanie umieszczony 36 000 km nad równikiem. Jego maksymalna możliwość transmisji danych to 70 Gb/s. Będzie dostarczał on szerokopasmowy internet dla obszaru od północnej Afryki do południowej Skandynawii oraz dla małego skrawka Bliskiego Wschodu.

Ka-Sat powinien być w pełnio operacyjny w drugim kwartale 2011 roku.