Satelitarny Internet od TP SA - we wrześniu

Telekomunikacja Polska prowadzi wstępne prace nad nową usługą - satelitarnym dostępem do Internetu. Szczegóły nowej usługi nie są jeszcze znane, wiadomo jednak, że najprawdopodobniej zostanie ona uruchomiona po wakacjach. Tymczasem zasięg swoich usług rozszerza inna firma, oferująca szerokopasmowy dostęp do Sieci - UPC.

W kilku serwisach pojawiły się już dość szczegółowe informacje o planowanej ofercie TP SA - wynika z nich, że satelitarny dostęp od Telekomunikacji Polskiej mógłby ruszyć już w czerwcu oraz, że dostępne będą dwa warianty usługi (w jednej z nich obowiązywać ma limit downloadu - podobnie, jak w tańszym wariancie Neostrady). Informacji tych nie potwierdzają przedstawiciele operatora - aczkolwiek nie zaprzeczają, że TP SA planuje rozszerzyć ofertę usług dostępowych.

"Rzeczywiście, Telekomunikacja Polska przygotowuje nową usługę - będzie to satelitarny dostęp do Internetu" - powiedziała nam Barbara Górska, rzeczniczka operatora. "Nasze nowe przedsięwzięcie jest jednak w tak wczesnej fazie planowania, że nie jestem w stanie podać jakichkolwiek szczegółów technicznych. Mogę jedynie powiedzieć, że usługa zostanie najprawdopodobniej zaoferowana klientom we wrześniu" - dodała przedstawicielka Telekomunikacji Polskiej.

Tymczasem o rozszerzeniu zasięgu usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu chello poinformowała firma UPC. Od dziś chello dostępne jest w kilku dzielnicach Szczecina - oznacza to, że usługa jest już dostępna w sześciu aglomeracjach (oprócz Szczecina są to: Lublin, Katowice, Kraków, Trójmiasto i Warszawa). Chello oferuje dostęp do Internetu o maksymalnej prędkości transferu 768 kbps. Pod koniec ubiegłego roku z usługi korzystało ok. 32 tys. użytkowników.