Satelitarny pecet HDTV

Telewizja w wysokiej rozdzielczości trafiła już do oferty polskich nadawców. Jak wskazują pierwsze wyniki sprzedaży nowych tunerów HDTV jej popularność wśród krajowych widzów jest większa niż się początkowo spodziewano. Runął mit, który wysuwali jeszcze rok temu przedstawiciele platform cyfrowych mówiący o nieprzygotowaniu rynku polskiego na ofertę nowoczesną technologicznie. Użytkowanie HDTV nie ogranicza się jednak tylko do stacjonarnych dekoderów satelitarnych. Oglądanie telewizji HDTV z peceta wcale nie musi być bardziej kłopotliwe niż ze stacjonarnego dekodera. Warunek to posiadanie odpowiedniej karty telewizyjnej i wydajnego komputera. Omawiamy wymagania sprzętowe i dostępne karty komputerowe pozwalające na odbiór HDTV.

Chcąc odbierać telewizję HDTV nie zawsze jesteśmy ograniczeni do korzystania ze stacjonarnych dekoderów oferowanych przez platformy cyfrowe czy innych dostępnych w ofercie producentów specjalizujących się w urządzeniach tego typu. Możemy kupić odpowiednią kartę telewizyjną, zainstalować ją w pececie i w ten sposób uzyskać dostęp do oferty programowej dostępnej za pośrednictwem satelitów. Oczywiście niezbędny będzie standardowy zestaw do odbioru telewizji satelitarnej czyli talerz + konwerter (lub kilka konwerterów jeśli chcemy odbierać kanały z kilku satelitów).

Antena satelitarna z choćby pojedynczym konwerterem jest niezbędna aby odbierać sygnał HDTV na karcie podłączonej do PC. Antena oczywiście nie różni się niczym od standardowych produktów dołączanych np. do stacjonarnych dekoderów platform cyfrowych.

Antena satelitarna z choćby pojedynczym konwerterem jest niezbędna aby odbierać sygnał HDTV na karcie podłączonej do PC. Antena oczywiście nie różni się niczym od standardowych produktów dołączanych np. do stacjonarnych dekoderów platform cyfrowych.

Niestety póki co w Polsce nie ma dostępnej telewizji HDTV emitowanej w standardzie DVB-T czyli za pośrednictwem cyfrowej telewizji naziemnej. Wielka szkoda, bo większość nowoczesnych komputerowych tunerów telewizyjnych to konstrukcje hybrydowe wyposażone zarówno w tuner pozwalający na odbiór analogowej telewizji naziemnej i kablowej jak i cyfrowej telewizji DVB-T. Jeśli chcesz odbierać na pececie telewizję HDTV musisz zdecydować się na tuner pecetowy zgodny ze standardem DVB-S lub DVB-S2.

Karty zgodne z tym pierwszym standardem mają swoje wady i zalety. Zalety to duża oferta modeli, niskie ceny i dopracowane oprogramowanie użytkowe. Minus to możliwość odbioru kanałów HDTV nadawanych jedynie w standardzie DVB-S. Tu rodzi się problem bo standard DVB-S, korzystający najczęściej z kodowania MPEG2 w telewizji HDTV odchodzi do lamusa i korzysta z niego stosunkowo niewielu nadawców. Nowe kanały w większości wykorzystują DVB-S2 i kodowanie H.264. Z takimi standardami zgodne są najnowsze komputerowe tunery satelitarne DVB-S2. Ich wady to niewielki wybór modeli i ceny, o wiele wyższe niż urządzeń DVB-S.