Satelity Starlink zostaną zniszczone. Astronomowie obawiają się zakłóceń

Starlinki Elona Muska rozpadną się, gdy tylko wejdą z powrotem w ziemską atmosferę. Tymczasem astronomowie tworzą nowy organ do walki z satelitami.

Satelity Starlink zostaną zniszczone. Astronomowie obawiają się zakłóceń

fot.: Starlink

SpaceX wystrzeliła już ponad 2 tysiące satelitów Starlink od 2018 roku, próbując zapewnić szybki internet satelitarny we wszystkich miejscach na świecie. W zeszłym tygodniu firma Elona Muska wysłała kolejne 49 satelitów z pomocą rakiety Falcon 9, co było raczej rutynową operacją dla firmy zajmującej się kosmicznymi lotami. Jednak według wczorajszych informacji, aż 40 z satelitów Starlink z tego startu ma wpaść z powrotem w atmosferę i rozpaść się.

Zaraz po czwartkowym wystrzeleniu satelitów, burza geomagnetyczna uderzyła w ziemską atmosferę. Burze geomagnetyczne są wywoływane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, które wpływają na zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego. Obłoki cząstek naładowanych mieszają się z polem magnetycznym planety i zakłócają działanie satelitów, zwiększając opór i zakłócając ich orbity.

Burza geomagnetyczna, która uderzyła w Ziemię w czwartek, zwiększyła opór atmosferyczny w grupie satelitów Starlink. Mimo, iż szybko przestawiono je w tryb awaryjny i przesunięto, aby zminimalizować opór i ukryć je przed zagrożeniem, wstępna analiza pokazuje, że satelity nie są bezpieczne.

Firma poinformowała, że we wtorek urządzenia ponownie wejdą w ziemską atmosferę i zakończą swój krótki żywot.

Starlinki zaprojektowano tak, aby całkowicie spalały się wchodząc w atmosferę, dlatego ich szczątki nie dotrą do Ziemi. SpaceX twierdzi również, że nie stanowią one zagrożenia dla innych satelitów.

Astronomowie obawiają się jednak stale rosnącej liczby satelitów Muska zmierzających na orbitę. W styczniu opublikowano badanie udowadniające, że powodują one smugi na obrazach teleskopów, a problem wciąż narasta. Na początku tego miesiąca Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła utworzenie nowego organu – Centrum Ochrony Ciemnego i Cichego Nieba – w celu złagodzenia negatywnych skutków działania satelitów.

Zobacz także: Lidl: urządzenia i akcesoria kuchenne - niskie ceny

Źródło: cnet.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: