Satelity konkurencją dla GSM?

Inmarsat, firma specjalizująca się w usługach telefonii satelitarnej, planuje uruchomienie ogólnoświatowej sieci telefonicznej. Jeszcze przed końcem tego roku tego typu usługi zostaną udostępnione w Azji. Plany zakładają rozszerzenie tej oferty na cały świat w ciągu najbliższych dwóch lat, m.in. dzięki umieszczeniu na orbicie kolejnego trzeciego już satelity Inmarsat-4 (I-4).

Firma Inmarsat podpisała właśnie porozumienie o współpracy z azjatyckim operatorem stacji satelitarnych AceS i zamierza udostępnić jeszcze w tym roku zarówno usługi satelitarnej telefonii stacjonarnej, jak i mobilnej na całym obszarze tego kontynentu.

System łączności satelitarnej Inmarsat powstał w 1979 r. i był pierwotnie przeznaczony do zapewnienia połączeń ze statkami. Od kilkunastu już lat spółka oferuje usługi także na lądach. W 2005 r. Inmarsat umieścił na orbicie pierwszego satelitę I-4, który umożliwia świadczenie usług dostępu szerokopasmowego użytkownikom urządzeń mobilnych. Na bazie trzech tego typu satelitów powstanie sieć BGAN (Broadband Global Area Network), która oferuje transmisję danych do 432 Kb/s.

Z usług Inmarsatu korzysta głównie wojsko, statki i klienci potrzebujący łączność w odległych terenach. W Polsce operatorem sieci Inmarsat jest Telekomunikacja Polska.