Savage XP (Zoetrope) nadchodzi

Długo oczekiwany procesor graficzny VIA Zoetrope będzie nosił handlową nazwę Savage XP i prawdopodobnie pojawi się już w czerwcu.

Długo oczekiwany procesor graficzny VIA Zoetrope będzie nosił handlową nazwę Savage XP i prawdopodobnie pojawi się już w czerwcu. Niewykluczone, że jego premiera odbędzie się podczas targów Computex 2002 na Tajwanie.

Koncern VIA ujawnił już kilka szczegółów, dotyczących Savage XP, który ma być wykorzytywany zarówno jako układ wbudowany w chipsety do płyt głównych jak i procesor instalowany na dedykowanych kartach graficznych. Układ będzie produkowany w technologii 0,15 mikrona i będzie obsługiwał 2 potoki renderowania pikseli z dwoma jednostkami teksturowania (TMU) na każdy potok. Savage XP będzie mógł współpracować z 64 lub 128 MB pamięci DDR o przepustowości 5,7 GB/s.

Producent Zoetrope zapowiada, że wydajność układu będzie zbliżona do wydajności procesora GeForce4 MX 420, zaś jego cena ma wynosić ok. 15 USD za sztukę. Plasowałoby to nowy procesor graficzny VIA raczej w segmencie niskobudżetowych rozwiązań graficznych. Dla porównania – cena wymienianego jako głównego konkurenta Savage XP układu SiS Xabre400 wynosi ok. 30 USD.


Zobacz również