ScatterChat - remedium na cenzurę?

Hacktivismo, grupa hakerów-aktywistów walczących o prawa człowieka, prawników i ekspertów specjalizujących się w bezpieczeństwie, opracowała bezpieczny komunikator internetowy przeznaczony dla dysydentów, którzy wbrew państwowej cenzurze chcą korzystać z wolności wypowiedzi w Internecie. Przydatny będzie on również w firmach, które chcą lepiej zadbać o poufność swoich danych.

ScatterChat korzysta z opensource'owego komunikatora Gaim i anonimowej sieci Tor. Został udostępniony podczas konferencji Hackers On Planet Earth (HOPE), która zakończyła się w niedzielę w Nowym Jorku.

Całość danych przekazywanych za pomocą nowego komunikatora jest szyfrowana. Dotyczy to zarówno tekstów rozmów, jak i wysyłanych plików.

ScatterChat wykorzystuje 2048-bitowy algorytm ElGamal i 1024-bitowy DSA (Digital Signature Algorithm). Gdy użytkownik rozpoczyna nową rozmowę, na jej potrzeby generowany jest nowy 256-bitowy klucz AES, którego zadaniem jest szyfrowanie konwersacji. Rozmówca z kolei uwierzytelniany jest za pomocą również jednokrotnie generowanego 256-bitowego SHA-1, a przekazywane pliki szyfrowane są osobnym 256-bitowy AES-em.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Scatterchat.com.