Schizofrenia formatów DVD

Sony zapowiedziała dostawy napędów i dysków DVD+RW, jednocześnie wspierając konkurencyjne formaty wielokrotnego zapisu DVD promowane przez DVD Forum.

Sony zapowiedziała dostawy napędów i dysków DVD+RW, jednocześnie wspierając konkurencyjne formaty wielokrotnego zapisu DVD promowane przez DVD Forum.

Zapowiadając na koniec bieżącego miesiąca rozpoczęcie dostaw napędów i nośników DVD+RW, firma Sony podjęła niezwykłą decyzję, bowiem nadal wspiera konkurencyjne dla swojego rozwiązania formaty wielokrotnego zapisu promowane przez DVD Forum (DVD-RW i DVD-RAM). DVD-RW przeznaczony jest głównie dla ludzi pragnących nagrywać filmy wideo i oglądać je w konsumenckich odtwarzaczach DVD. Format nie sprawdza się jednak w magazynowaniu danych, bowiem płyty DVD-RW nie działają tak jak dyski twarde tzn. nie jest możliwe 'dogranie' filmu do już zajestrowanej płyty, bez uprzedniego skasowania poprzedniej zawartości i ponownego nagrania całości w trybie 'at once'.

Zobacz również:

  • Jak odtwarzać DVD na Windows 10 i Windows 11?

DVD+RW natomiast mogą w istocie działać jak 'wielkie dyskietki', co jest głównym powodem wspierania tego rozwiązania przez Sony oraz innych producentów PC jak np. Dell Computer czy Hewlett-Packard. Sytuacja taka może wskazywać na rychłe zwycięstwo DVD+RW, nie oznacza ona jednak końca debaty. 'Wspieramy +RW, bowiem wierzymy że odniesie sukces, ale nie jesteśmy też pewni czy nie wygra -RW, dlatego też nie rezygnujemy z tego formatu', twierdzi Jack DeMoulin z działu marketingu Sony Corporation. Zdaniem Mary Craig z Gartner Group, ostrożna postawa Sony wynka z faktu, że DVD+RW ciągle posiada przed sobą dwa główne problemy do rozwiązania: kompatybilność i ciągłość dostaw. 'Kompatybilność z odtwarzaczami DVD-ROM stanie się kluczową sprawą dla DVD+RW, a producenci muszą także przekonać rynek, że są w stanie dostarczać wystarczającą ilość kompatybilnych urządzeń pracujących w tym standardzie', twierdzi Craig.

Sony zamierza kontynuować wsparcie dla DVD-RW poprzez swoje członkowstwo w DVD Forum (stowarzyszeniu producentów sprzętu IT opracowujących i promujących formaty DVD-RW, DVD-R i DVD-RAM) oraz produkcję dysków, ale nie zamierza produkować napędów DVD-RW. Sony jest także bowiem jednym z głównych członków DVD+RW Alliance, organizacji promującej z kolei format DVD+RW (należy do niej również Dell i HP), ale niektóre modele notebooków Sony Vaio oferowane są z napędem DVD-RW innych producentów, co Jack DeMoulin wyjaśnia potrzebą wprowadzenia tej nagrywalnej technologii DVD do nowych modeli, a napędy DVD+RW nie były wtedy po prostu osiągalne na rynku.

Sony zapowiedziała na koniec miesiąca pojawienie się DRU110A/C1 - kombinacji napędów DVD+RW/CD-RW, który ma kosztować 599 USD. Urządzenie nagrywa płyty DVD z 24x prędkością, odczytuje z 8x, a czysta płyta Sony DVD+RW kosztować ma 16 USD. Firma Hewlett-Packard wprowadziła już na rynek swój napęd DVD+RW/CD-RW, a ostatnio oświadczyła, że HP Pavillion 995 PC oferowany będzie z wbudowanym napędem DVD+RW. Z kolei przedstawiciele Dell Computer zapowiedzieli pod koniec czerwca bieżącego roku sprzedaż napędów DVD+RW ze swoimi komputerami PC, ale oferta nie pojawiła się do tej pory na rynku.