Schyłek epoki kabli

Wszystko wskazuje na to, że kilometry kabli sieciowych, oplatające niemal wszystkie nowoczesne firmy, już wkrótce przejdą do historii.


Wszystko wskazuje na to, że kilometry kabli sieciowych, oplatające niemal wszystkie nowoczesne firmy, już wkrótce przejdą do historii.

Schyłek epoki kabli

Sieć bezprzewodowa 3Com AirConnect pozwala na dużą elastyczność konfiguracji.

Tradycyjne sieci lokalne, w których do transmisji danych wykorzystuje się kable, prowadzą do sytuacji co najmniej paradoksalnych. Wysłanie projektu prezentacji do partnera na drugim końcu świata jest dziecinnie łatwe, ale już podłączenie komputera przenośnego w sali konferencyjnej okazuje się nie lada wyzwaniem, bo na przykład brakuje wolnego gniazdka sieciowego.

Łatwo sobie też wyobrazić, jakie problemy powstają w firmie, która postanawia zmienić sposób wykorzystania niektórych pomieszczeń, dodając na przykład nowe biura. Konieczność wiercenia dziur w ścianach i kładzenia dodatkowych kabli to nocny koszmar każdego administratora. Naturalnym rozwiązaniem tego typu problemów byłoby zastosowanie sieci bezprzewodowych, wykorzystujących transmisję radiową. Niestety, dotychczasowe propozycje nie były satysfakcjonujące, głównie ze względu na małą prędkość przesyłania danych, nie przekraczającą 3,5 Mb/s, podczas gdy najprostsza karta sieciowa pozwala dziś osiągnąć przepustowość rzędu 10 Mb/s.

Wszystkie problemy pojawiające się do tej pory rozwiązuje najnowsza technologia AirConnect, opracowana przez firmę 3Com. Przede wszystkim pozwala na transmisję danych z maksymalną prędkością 11 Mb/s, co w porównaniu z możliwościami najszybszych znanych wcześniej urządzeń oznacza trzykrotny wzrost.

Instalacja

Sercem sieci AirConnect są przekaźniki (ang. access point), potrafiące przesyłać dane na odległość do 100 metrów, obsługując w jednej chwili maksymalnie sześćdziesięciu trzech użytkowników. W zależności od rozmiarów projektowanej sieci, odpowiednio rozstawiając przekaźniki, możesz bez problemu pokryć zasięgiem cały obszar firmy czy kampusu uczelnianego. Również integracja przekaźników z istniejącym okablowaniem i urządzeniami nie powoduje problemów, dzięki czemu sieć AirConnect można zastosować na przykład tylko w miejscach trudno dostępnych w inny sposób.

Do ustawiania poszczególnych przekaźników przydaje się narzędzie AirConnect Site Survey Utility, które pozwala w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu ocenić siłę sygnału i procent błędów transmisji. O łatwości instalacji systemu świadczy również to, że nawet nie trzeba prowadzić oddzielnych kabli zasilających do przekaźników. Prąd z sieci pobiera specjalna stacja PowerBASE-T, która zamienia napięcie zmienne na stałe i przesyła je zwykłym kablem sieciowym.

Komputery klienckie także są wyposażone w karty sieciowe zdolne odbierać sygnały przesyłane drogą radiową. 3Com oferuje dwa rodzaje takich kart, odpowiednio dla komputerów stacjonarnych (PCI) i przenośnych (PC Card).

W praktyce

Wszystkie zalety rozwiązania AirConnect można docenić, korzystając z komputerów przenośnych. Przede wszystkim system zapewnia całkowitą ciągłość transmisji dzięki wykorzystaniu dynamicznego przydzielania numerów IP (DHCP) i funkcji rozszerzonego zasięgu (ang. extended roaming). W praktyce użytkownik w ogóle nie dostrzega, że przenosi się z zasięgu jednego punktu dostępowego do innego.

Dodatkowo, aby uniknąć niepożądanych efektów związanych ze zmianą warunków transmisji radiowej, jakie mogłyby się zdarzyć w przypadku zmiany miejsca pracy, sieć potrafi dynamicznie dostosowywać szybkość transmisji danych.

W dużych firmach, gdzie wykorzystuje się wiele przekaźników, częściowo pokrywających się zasięgiem, swoje zalety ujawnia mechanizm równoważenia obciążenia sieci (ang. network load balancing). Komputer automatycznie wybierze ten przekaźnik, który zapewni maksymalną szybkość transmisji, biorąc pod uwagę aktualne obciążenie i warunki przekazu radiowego.

Administracja

System AirConnect zapewnia rozbudowane możliwości zdalnej administracji. Ponieważ wykorzystuje zarówno standardowy protokół zarządzający SNMP (Simple Network Management Protocol), jak i własne rozwiązanie firmy - 3Com Transcend - osoba zarządzająca siecią może za pomocą jednego narzędzia nadzorować pracę wszystkich urządzeń i zmieniać ich konfigurację niezależnie od tego, czy wchodzą w skład systemu AirConnect, czy też wykorzystują tradycyjną technologię kablową. Co więcej, każdy punkt dostępu ma wbudowany serwer HTTP. Dzięki temu monitoring i modyfikację ustawień można przeprowadzić z dowolnego miejsca na świecie, wykorzystując do tego celu zwykłą przeglądarkę stron WWW.

W przypadku naprawdę dużych instalacji, składających się z kilkunastu przekaźników, ręczne konfigurowanie parametrów każdego z przekaźników byłoby co najmniej czasochłonne. Na szczęście zadbano i o ten szczegół. Po skonfigurowaniu jednego urządzenia ustawienia można automatycznie skopiować we wszystkich pozostałych.

Bezpieczeństwo

Podczas pracy nad siecią bezprzewodową duży nacisk położono na zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Wprowadzono rozbudowane mechanizmy weryfikacji użytkowników i szyfrowania danych. Zastosowano również listy dostępu, określające użytkowników, którzy mogą korzystać z poszczególnych punktów dostępu.