Ściągacze na start!

Gdyby przeprowadzić badanie statystyczne na temat najczęściej wykonywanej przez internautów operacji podczas żeglowania po zasobach WWW, to z pewnością byłoby to pobieranie z Sieci plików na twardy dysk komputera.


Gdyby przeprowadzić badanie statystyczne na temat najczęściej wykonywanej przez internautów operacji podczas żeglowania po zasobach WWW, to z pewnością byłoby to pobieranie z Sieci plików na twardy dysk komputera.

Jak pokazuje doświadczenie webmasterów, najchętniej odwiedzanymi stronami serwisów są te, z których można coś pobrać. Jednak mechanizmy wbudowane w przeglądarki WWW są - krótko mówiąc - bardzo ubogie i niewygodne w użyciu. Z kolei ściągając plik ze strony, nie zawsze można skorzystać z protokołu FTP i odpowiedniego menedżera FTP. Dlatego też powstało wiele narzędzi ułatwiających i automatyzujących proces pozyskiwania plików z WWW.

Poniżej znajdziesz dziesięć najlepszych, naszym zdaniem, programów do pobierania plików z Internetu, które wybraliśmy spośród wielu znajdujących się na rynku.

1. Go!Zilla 3.5

Ściągacze na start!
Moim zdaniem (i chyba nie tylko moim) jest to najlepszy program do pobierania plików na rynku. Jest dowodem na to, że nawet program może tryskać humorem, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

Go!Zilla działa w tle, tzn. gdy jesteś na jakiejś stronie i klikniesz plik do pobrania, całą akcję przejmie Go!Zilla. Zdarza się, że serwer, z którego "ciągniesz" dany plik, jest bardzo wolny. Go!Zilla za pomocą szperaczy internetowych poszuka identycznych kopii tego pliku, dając możliwość ściągnięcia go znacznie szybciej z innego miejsca. W okienku Download pokazuje się lista serwerów, na których znajduje się plik oraz ocena szybkości dostępu (np. smokin, average, slow, forget it).

Jeżeli dojdzie do zerwania transmisji, a serwer na to pozwala, Go!Zilla zacznie ponownie pobierać zerwany plik od miejsca przerwania. Aplikacja może ściągać kilka plików naraz (co wiąże się ze zmniejszeniem transferu). Jest wyposażona także w mechanizm terminarza, w którym możesz ustawić konkretny dzień i porę, o której dane pliki mają być pobrane. Go!Zilla ma wbudowaną namiastkę programu FTP (funkcja leech), która uaktywnia się w momencie, gdy surfując po stronach WWW, trafisz na odwołanie do serwera FTP. Niestety, jest ona bardzo niewygodna w obsłudze i to najsłabsza strona aplikacji.

Program ma ciekawą grafikę. Nawet pojawiające się w miarę postępu ściągania paski przedstawiają kolorowe motywy graficzne lub niekiedy fragmenty dzieł sztuki. Jest przy tym bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga szczególnej wiedzy informatycznej.

Program jest wyposażony w funkcję powiadamiania użytkownika o dostępnej aktualizacji. I co ważne Go!Zilla jest programem freeware. Jeżeli jednak ktoś chciałby kupić, to na stronie producenta może zamówić wersję zarejestrowaną za 24 USD. Różni się ona tym od darmowej, że podczas pracy programu nie są wyświetlane bannery reklamowe różnych firm. Nazwa programu pochodzi od efektów dźwiękowych powiadamiających o rozpoczęciu i zakończeniu ściągania pliku. Natomiast trudno do tego dopasować inny komunikat, wygłaszany z chwilą pojawienia błędu w transmisji: Houston, we have a problem!

Autor: Aureate Media, www.gozilla.com

Platforma: Windows 95/98/NT

Rodzaj: freeware

Cena rejestracji: bezpłatna

<HR WIDTH="50%" ALIGN="CENTER">

2. GetRight 4

Ściągacze na start!
Główny konkurent poprzednika. Podstawową różnicą jest to, że GetRight 4 to program shareware, dlatego chcąc go używać, należy uiścić symboliczna opłatę rejestracyjną. Jest bardziej rozbudowany niż Go!Zilla, przez co trudniejszy w obsłudze. Podobnie jak ona potrafi kontynuować pobieranie pliku po przerwanej transmisji, integruje się z przeglądarkami internetowymi, ściąga pliki zarówno z protokołem FTP jak i HTTP. Dodatkowo oferuje możliwość codziennego pobierania tych samych plików (np. notowań giełdowych czy kursów walut). Jeżeli internetowy operator ma kilka numerów dostępowych, GetRight 4 będzie na nie dzwonił, zmieniając numer, gdy któryś jest zajęty. GetRight 4 ma znacznie wygodniejszy niż Go!Zilla moduł FTP. Ma jeszcze inną ciekawą funkcję, automatycznie zamykającą system i wyłączającą komputer po zakończeniu pobierania (dotyczy komputerów z zasilaczem i płytą główną ATX).

Autor: Headlight Software, www.getright.com

Platforma: Windows 95/98/NT

Rodzaj: shareware

Cena rejestracji: 20 USD

<HR WIDTH="50%" ALIGN="CENTER">

3. Disconnector 2.5

Ściągacze na start!
Jest to prosty program współpracujący z przeglądarkami i klientami FTP. Jego główne zadanie to monitorowanie procesu pobierania/wysyłania plików. Po zakończeniu operacji rozłącza z operatorem. Potrafi także zamknąć system i wyłączyć komputer (ATX).

Autor: Pixiesoft, www.pixiesoft.com

Platforma: Windows 95/98/NT

Rodzaj: freeware

Cena rejestracji: bezpłatna