Ściągaj ekspresowo!

Menedżery pobierania plików to bardzo przydatne narzędzia. Wprawdzie ostatnio ich popularność nieco zmalała, ale to nie powód, by z nich rezygnować. Poznaj najważniejsze zalety tych aplikacji.


Jeszcze kilka lat temu menedżery pobierania plików były zbawienne dla niektórych użytkowników. W połowie lat 90. łączyliśmy się z internetem głównie za pomocą modemów i dzięki tym programom mogliśmy ściągać wybrane pliki szybciej, co przekładało się nie tylko na oszczędność czasu, ale i pieniędzy - rachunki telefoniczne były mniejsze. Obecnie większość osób ma stały, szerokopasmowy dostęp do Sieci i wiele z nich doszło do wniosku, że nie potrzebuje już aplikacji tego rodzaju. Osoby te z jakiegoś powodu zapomniały lub zlekceważyły pozostałe zalety menedżerów pobierania plików.

W dalszej części artykułu piszemy o najważniejszych cechach tych programów oraz opisujemy dziesięć naszym zdaniem najciekawszych.

Szybko i pewnie

Mnóstwo internautów kojarzy menedżery pobierania przede wszystkim z programami przyspieszającymi transmisję danych, czyli prościej - ściąganie plików. I mają rację! Aplikacje tego rodzaju rzeczywiście mogą przyspieszyć transfery. Najczęściej nie będą to jakieś gigantyczne różnice, jednak tempo pobierania faktycznie wzrasta i da się to zauważyć.

A skąd to przyspieszenie? Jest ono możliwe dzięki pobieraniu wielowątkowemu - technika ta umożliwia ściąganie pojedynczego pliku w kilku lub kilkunastu częściach równocześnie. Najpierw menedżer wirtualnie dzieli dany plik na określoną przez nas liczbę części (np. trzy), by za chwilę nawiązać tyle samo połączeń z serwerem. Gdy wszystkie części trafią na twardy dysk, są automatycznie łączone w całość.

W zależności od źródła, z którego pobieramy plik, przyspieszenie będzie nieznaczne lub bardzo wyraźne. Czasami napotkamy na pewne ograniczenia, których nie da się ominąć - przykładowo dany serwer będzie pozwalał na nawiązanie tylko dwóch jednoczesnych połączeń. Dotyczy to zwłaszcza największych i najpopularniejszych serwisów, które w ten sposób bronią się przed "zapchaniem".

My się przerw nie boimy

Menedżer pobierania plików to nie tylko gwarancja szybszych transferów. To także zabezpieczenie przed przerwami. Jeśli ściąganie obrazu ISO płyty instalacyjnej darmowego systemu Linux czy też kilkusetmegabajtowego dema najnowszej gry z jakiegoś powodu zostanie przerwane (np. chwilowy zanik połączenia), nie będziemy musieli ponawiać całej procedury od początku. Menedżer bez trudu wznowi pobieranie i dociągnie brakującą część pliku. Tylko niektóre przeglądarki internetowe mają podobną funkcjonalność.

Dodatkowe udogodnienia

Ściągaj ekspresowo!

GetGo dodaje specjalny przycisk pozwalający na łatwe pobieranie plików wideo z serwisu YouTube.com. Filmy są zapisywane w formacie FLV.

Menedżery pobierania integrują się z popularnymi przeglądarkami internetowymi, umożliwiając ściąganie plików metodą przeciągnij-i-upuść. Użytkownik może "chwycić" odsyłacz umieszczony na danej stronie WWW, przeciągnąć go i upuścić go na ikonie menedżera. Jest to tzw. strefa zrzutu - bardziej intuicyjny i szybszy sposób od tradycyjnej opcji Zapisz na dysku jako..., a dodatkowo pozwala pobierać pliki zakamuflowane za pomocą technologii JavaScript.

Ściągaj ekspresowo!

Wszystkie menedżery pobierania plików integrują się z Internet Explorerem, a niektóre współpracują także z innymi przeglądarkami, głównie z Firefoksem i Operą.

Co więcej, w Sieci znajdziemy menedżery oferowane w formie wtyczek do przeglądarek (np. DownThemAll! do Firefoksa), które są jeszcze wygodniejsze w użyciu.

Następna godna uwagi cecha wielu menedżerów to filtrowanie wybranych stron WWW w poszukiwaniu plików jednego rodzaju. Przykładowo, możemy zechcieć pobrać wszystkie dostępne pliki AVI czy JPEG, dzięki czemu zyskujemy na wygodzie, bo nie musimy osobno zaznaczać każdego z nich. Rozwiązanie to docenimy zwłaszcza wtedy, gdy na danej stronie umieszczono dużo interesujących nas plików.

Większość menedżerów daje użytkownikowi pełną kontrolę nad procesem pobierania: można zatrzymywać wybrane wątki, przyznawać im wyższy lub niższy priorytet, przydzielać większą lub mniejszą przepustowość. Bardzo wygodny jest również wbudowany harmonogram zadań, za pomocą którego można ściągać pliki bezobsługowo o dowolnej porze, np. w godzinach nocnych.

DownThemAll!

Ściągaj ekspresowo!

DownThemAll!

DownThemAll! to znakomita, darmowa i spolszczona wtyczka do przeglądarki Firefox. Oferuje dużo ustawień konfiguracyjnych, ma także filtry pozwalające wyłowić ze stron WWW interesujące nas formaty plików (np. RAR, GIF, WAV).

Można ustawić w ilu częściach będą pobierane pliki (technika wielowątkowa) oraz skorzystać z funkcji związanych z prywatnością (np. zlecić usuwanie z listy zakończonych pobrań).

Informacje:http://go.pcworld.pl/a5b69

GetRight

Ściągaj ekspresowo!

GetRight

Komercyjny, bardzo rozbudowany menedżer, mimo to łatwy w obsłudze. Oferuje właściwie wszystko, co powinno znaleźć się w tego rodzaju aplikacji. Współpracuje z przeglądarkami IE, Firefox, Opera i Netscape.

Do oryginalnych funkcji należy zaliczyć edytowanie skórek oraz wbudowany timer - po zakończeniu pobierania plików wyłącza komputer. Przydatne dla osób często ściągających duże pliki.

Informacje: http://go.pcworld.pl/f8686