Ściąganie na całego - wszystko o sieci BitTorrent


Najlepszy klient: μTorrent

Ściąganie na całego - wszystko o sieci BitTorrent

Rozbudowany interfejs niewielkiego uTorrenta wyświetla porażające ilości informacji.

Istnieją dziesiątki klientów sieci BitTorrent. Obecnie zdecydowanie najlepszy jest μTorrent - niewielki (tylko 250 KB), szybki, niezawodny, o potężnych możliwościach. Nie wyświetla żadnych reklam, jest bezpłatny i spolszczony.

Bezpośrednio po instalacji (podczas której koniecznie trzeba podać prędkość łącza internetowego) program jest w zasadzie gotowy do pracy. Aby rozpocząć ściąganie jakiegoś pliku, znajdujemy torrenta i klikamy link do niego w przeglądarce. Wyświetli się standardowe okienko pobierania, w którym wybieramy odpowiednią opcję (np. w Firefoksie będzie to Otwórz za pomocą - uTorrent (domyślny)). Natychmiast uruchomi się μTorrent i rozpocznie pobieranie.

Zobacz również:

  • Testujemy oprogramowanie do automatyzacji w Bitrix24
  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów

Uwaga na firewall

Najpopularniejsze klienty sieci BitTorrent

O popularności sieci BitTorrent świadczy liczba programów-klientów, które pozwalają na korzystanie z niej. Jest ich, lekko licząc, ponad 50. Oprócz znakomitego µTorrenta godne uwagi są:

BitComet - jeszcze niedawno numer jeden w wielu rankingach. Obecnie traci na popularności, ale wciąż jest w ścisłej czołówce. Bardzo rozbudowany.

Vuze - dawniej Azureus. Możliwościami dorównuje µTorrentowi, ale ma duże wymagania sprzętowe i, jako program wykorzystujący technologię Java, na niektórych komputerach może wolno działać.

BitTorrent - to program napisany przez samego twórcę sieci BitTorrent, Brama Cohena. Aktualnie dostępny w wersji 6.1.2.

Deluge - słynie z tego, że działa we wszystkich systemach operacyjnych. Obsługuje szyfrowanie danych, pozwala na tworzenie własnych torrentów i ma wbudowaną wyszukiwarkę.

Ściąganie na całego - wszystko o sieci BitTorrent

Komputer o adresie IP 192.168.1.2 został przydzielony do strefy DMZ (w ruterze Linksys WAG200G) - komunikacja P2P będzie się odbywać bez przeszkód.

Każdy program P2P wymaga bezpośredniego dostępu do Sieci. Jeśli jest "za firewallem", będzie działał tylko na pół gwizdka lub w ogóle. Współczesne zapory sieciowe prawidłowo rozpoznają najpopularniejsze programy P2P i automatycznie tworzą odpowiednie reguły (zezwalają na ruch w obie strony). W razie czego zawsze można wejść do ustawień i "ręcznie" utworzyć regułę. Aby skonfigurować zaporę Windows, przechodzimy do karty Wyjątki i klikamy Dodaj program, po czym wskazujemy zainstalowanego klienta sieci BitTorrent.

Ściąganie na całego - wszystko o sieci BitTorrent

Ustawienie przekierowania portu 54879 dla µTorrenta w ruterze Linksys WAG200G.

Jeśli łączymy się z Internetem poprzez sieć lokalną, to dodatkowo musimy dokonać odpowiednich ustawień w ruterze. Są dwie możliwości: albo przydzielamy adres IP naszego komputera do tzw. strefy zdemilitaryzowanej (DMZ), albo używamy funkcji przekierowania portów (Port Forwarding). W tym drugim przypadku podajemy ruterowi numer portu używanego przez program torrentowy i otwieramy go zarówno dla połączeń TCP, jak i UDP (koniecznie!). Witryna PortForward.com zawiera dokładne instrukcje ustawiania ruterów - wszystkich wyprodukowanych kiedykolwiek na całym świecie.

Trzeba wiedzieć, że komputer w strefie DMZ jest szczególnie narażony na zagrożenia, gdyż wszystkie pakiety danych wędrują do niego z pominięciem firewalla w ruterze. Dlatego jeśli zdecydujemy się na to ustawienie, zapora w naszym komputerze musi być bezwględnie włączona.

Kwestie prawne

Ściąganie na całego - wszystko o sieci BitTorrent

Serwis The Pirate Bay nadal działa, mimo że jego twórcy zostali skazani przez szwedzki sąd na rok więzienia i ok. 30 mln koron grzywny.

Z kwietniowego raportu Gazety Wyborczej wynika, że co najmniej 6-7 mln Polaków ściąga z Sieci filmy, muzykę i oprogramowanie. Traktują Internet jak wielki hipermarket - z tą różnicą, że wychodząc nie zatrzymują się przy kasie. Badania SMG/KRC z końca 2008 r. wykazały, że tylko 20% Polaków potępia piractwo. 36% nie widzi w tym nic złego.

Tyle statystyki. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że ściąganie filmów, piosenek, książek czy programów z sieci BitTorrent jest nielegalne (chyba że ściągamy film z wakacji nakręcony przez wujka). Specyfika sieci P2P sprawia, że nie da się ukończyć downloadu bez jednoczesnego uploadu. A właśnie w momencie, gdy wysyłamy dane, łamiemy prawo (samo pobieranie jest legalne).

Nie oznacza to, że w sieci BitTorrent można znaleźć wyłącznie pirackie pliki. Coraz więcej zasobów jest publikowanych za zgodą twórców: aplikacje open source, utwory muzyczne, e-booki, profesjonalne fotografie. Trzeba tylko trochę poszukać.

Zasady bezpieczeństwa

Tak jak przy zwykłym korzystaniu z Internetu, tak i przy "ściąganiu torrentów" warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • czytaj komentarze. Zazwyczaj znajdziesz w nich informacje o ewentualnych problemach lub ograniczeniach/błędach (np. słaba jakość filmu, źle zsynchronizowany dźwięk, źle skadrowany obraz itp.);
  • pobieraj torrenty wyłącznie z zaufanych, popularnych witryn;
  • unikaj pobierania archiwów ZIP czy RAR - są to zazwyczaj fałszywki;
  • zainstaluj i aktualizuj zaporę ogniową (jeśli nie używasz tej z Windows), program antywirusowy i program antyszpiegowski;
  • wszystkie pobrane pliki przed otwarciem skanuj antywirusem (jeśli nie robi tego automatycznie).

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: