Ściąganie na całego - wszystko o sieci BitTorrent
-
- Wojciech Wowra,
- 14.06.2009
Najlepszy klient: μTorrent

Rozbudowany interfejs niewielkiego uTorrenta wyświetla porażające ilości informacji.
Bezpośrednio po instalacji (podczas której koniecznie trzeba podać prędkość łącza internetowego) program jest w zasadzie gotowy do pracy. Aby rozpocząć ściąganie jakiegoś pliku, znajdujemy torrenta i klikamy link do niego w przeglądarce. Wyświetli się standardowe okienko pobierania, w którym wybieramy odpowiednią opcję (np. w Firefoksie będzie to Otwórz za pomocą - uTorrent (domyślny)). Natychmiast uruchomi się μTorrent i rozpocznie pobieranie.
Zobacz również:
- Testujemy oprogramowanie do automatyzacji w Bitrix24
- Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów
Uwaga na firewall
O popularności sieci BitTorrent świadczy liczba programów-klientów, które pozwalają na korzystanie z niej. Jest ich, lekko licząc, ponad 50. Oprócz znakomitego µTorrenta godne uwagi są:
BitComet - jeszcze niedawno numer jeden w wielu rankingach. Obecnie traci na popularności, ale wciąż jest w ścisłej czołówce. Bardzo rozbudowany.
Vuze - dawniej Azureus. Możliwościami dorównuje µTorrentowi, ale ma duże wymagania sprzętowe i, jako program wykorzystujący technologię Java, na niektórych komputerach może wolno działać.
BitTorrent - to program napisany przez samego twórcę sieci BitTorrent, Brama Cohena. Aktualnie dostępny w wersji 6.1.2.
Deluge - słynie z tego, że działa we wszystkich systemach operacyjnych. Obsługuje szyfrowanie danych, pozwala na tworzenie własnych torrentów i ma wbudowaną wyszukiwarkę.

Komputer o adresie IP 192.168.1.2 został przydzielony do strefy DMZ (w ruterze Linksys WAG200G) - komunikacja P2P będzie się odbywać bez przeszkód.

Ustawienie przekierowania portu 54879 dla µTorrenta w ruterze Linksys WAG200G.
Trzeba wiedzieć, że komputer w strefie DMZ jest szczególnie narażony na zagrożenia, gdyż wszystkie pakiety danych wędrują do niego z pominięciem firewalla w ruterze. Dlatego jeśli zdecydujemy się na to ustawienie, zapora w naszym komputerze musi być bezwględnie włączona.
Kwestie prawne

Serwis The Pirate Bay nadal działa, mimo że jego twórcy zostali skazani przez szwedzki sąd na rok więzienia i ok. 30 mln koron grzywny.
Tyle statystyki. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że ściąganie filmów, piosenek, książek czy programów z sieci BitTorrent jest nielegalne (chyba że ściągamy film z wakacji nakręcony przez wujka). Specyfika sieci P2P sprawia, że nie da się ukończyć downloadu bez jednoczesnego uploadu. A właśnie w momencie, gdy wysyłamy dane, łamiemy prawo (samo pobieranie jest legalne).
Nie oznacza to, że w sieci BitTorrent można znaleźć wyłącznie pirackie pliki. Coraz więcej zasobów jest publikowanych za zgodą twórców: aplikacje open source, utwory muzyczne, e-booki, profesjonalne fotografie. Trzeba tylko trochę poszukać.
Zasady bezpieczeństwa
Tak jak przy zwykłym korzystaniu z Internetu, tak i przy "ściąganiu torrentów" warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- czytaj komentarze. Zazwyczaj znajdziesz w nich informacje o ewentualnych problemach lub ograniczeniach/błędach (np. słaba jakość filmu, źle zsynchronizowany dźwięk, źle skadrowany obraz itp.);
- pobieraj torrenty wyłącznie z zaufanych, popularnych witryn;
- unikaj pobierania archiwów ZIP czy RAR - są to zazwyczaj fałszywki;
- zainstaluj i aktualizuj zaporę ogniową (jeśli nie używasz tej z Windows), program antywirusowy i program antyszpiegowski;
- wszystkie pobrane pliki przed otwarciem skanuj antywirusem (jeśli nie robi tego automatycznie).