Scott Fahlman - człowiek, który stworzył "buźki" :-)

Sposób wyrażania nastroju i żartów w komunikacji internetowej nie zmienił się od prawie 25 lat. Wcześniej sugerowano, aby żartobliwe lub niepoważne wypowiedzi oznaczać gwiazdką lub hashem, lecz tego typu symbole nie przyjeły się. Dopiero "buźki", zwane też emotikonami, pozwoliły milionom internautów wyrażać swoje emocje w krótki, ale zrozumiały dla wszystkich sposób. Dziennikarz amerykańskiego magazynu Network World, Paul McNamara miał okazję porozmawiać z twórcą pierwszych emotikonów. Okazuje się, że na swoim wynalazku nie zarobił on nawet centa. Zapraszamy do lektury.

Paul McNamara: Cześć Scott, nie jesteś zmęczony tymi wywiadami? :-)

Scott Fahlman: Trochę tak, ale ludzie z działu Public Relations naszego uniwersytetu je uwielbiają a ja jestem szczęśliwy, że mogę pomóc. To trochę dziwna przyczyna sławy, ale miło jest być sławnym nawet z takiego powodu.

Sam używasz emotikonów? Jeśli tak, to kiedy najczęściej?

Tak, wykorzystuję te dwa, które wymyśliłem, :-) i :-(, najczęściej w mailach, dodatkowo korzystam z kilku innych takich jak na przykład ;-). Nie lubię beznosych wersji, :) i :(. Uważam, że wyglądają jak żaby, ale być może wolałbym je gdybym wysyłał dużo tekstowych wiadomości z telefonu komórkowego - to zawsze jeden mniej trudno dostępny znak.

Dla wielu ludzi tworzenie skomplikowanych emotikonów jest czymś w rodzaju hobby - opisywanie nimi takich rzeczy jak "Wuj Sam, Święty Mikołaj i Papież jedzeni przez pytona", ale ja nigdy się tym nie zajmowałem. Jeżeli musisz komuś wytłumaczyć istotę rzeczy, takie emotikony nie pomagają w komunikacji - przynajmniej nie w oczywisty sposób.

Scott Elliot Fahlman

Scott Elliot Fahlman - urodzony 21 marca 1948 roku w Medinie w stanie Ohio. Absolwent i doktor prestiżowego Massachusetts Institute of Technology, członek American Association of Artificial Intelligence. Profesor informatyki na uniwersytecie Cornegie Mellon, znany między innymi z prac nad sieciami neuronowymi i semantycznymi. W latach 1996-2000 szef centrum badawczego Jutsystem Research Center w Pittsburgu.

Zamierzasz świętować 25 rocznicę w jakiś specjalny sposób?

Myślę, że będziemy mieli małą imprezę dla społeczności informatyków Carnegie Mellon. Mamy tu taką sieć restauracji, Eat 'n Park, która przez zupełny przypadek znana jest z okrągłych ciasteczek z buźkami. Za kilka dolarów dodatkowo, zgodzili się przygotować ich specjalną wersję, z buźkami przekręconymi na bok. :-) Pewnie podamy je gościom.

Myślimy wstępnie nad zorganizowaniem jakiegoś sympozjum, zaproszeniem masy ekspertów komunikacji w sieci, semantyki i historii systemów pisma. To byłoby zabawne, ale nie chciałbym poświęcić temu zbyt wiele czasu. Obecnie muszę skupić się nad moimi badaniami nad sztuczną inteligencją.