Seadragon

Microsoft udostępnił finalną wersję technologii Seadragon, tej samej, którą wcześniej wykorzystał w projektach Photosynth i Deep Zoom Composer.

Seadragon

Informacje:http://livelabs.com/seadragon Cena: bezpłatny Ocena: 8/10

Seadragon

Seadragon

Seadragon to technologia, która - według Microsoftu - ma zmienić sposób, w jaki wykorzystujemy ekrany, począwszy od największych monitorów, które zawiesza się na ścianie, a skończywszy na wyświetlaczach palmtopów i telefonów komórkowych.

Najważniejszymi założeniami, które legły u podstaw stworzenia technologii, są:

  • niezależność nawigacji (szybkości przeglądania strony, na której są obrazy) od liczby plików graficznych na stronie, ich rozmiarów i przepustowości łącza internetowego,
  • skalowanie obrazów musi być bliskie doskonałości i równie szybkie w każdej rozdzielczości,
  • przekształcenia (ang. transitions) obrazów muszą być "gładkie jak aksamit",
  • wydajność zależy wyłącznie od stosunku przepustowości łącza do liczby pikseli ekranu.

Aby spełnić te wymagania, Seadragon został mocno powiązany z platformą Silverlight. Przykładowo, imponujące powiększanie obrazów, które przebiega niezwykle płynnie i bez utraty jakości, jest wykonywane na bazie technologii Silverlight Deep Zoom.

Microsoft zachęca wszystkich do korzystania z zalet Seadragona. Pełnię jego możliwości można już teraz podziwiać w serwisie Photosynth (photosynth.net), który pozwala nie tylko na prezentowanie zdjęć użytkowników w dowolnej skali (wygląda to naprawdę bardzo efektownie), ale także na tworzenie z nich trójwymiarowych "map" obiektów. Podobnie jak zdjęcia panoramiczne powstają dzięki scaleniu kilku w jeden obraz, w serwisie Photosynth wiele zdjęć danego obiektu wykonanych z różnych punktów widzenia służy do wykonania pełnego odwzorowania tegoż obiektu w trójwymiarowej przestrzeni. Coś na kształt grafiki 3D, z którą mamy do czynienia np. w grach komputerowych lub programach typu 3D Studio, tyle że wykonane metodą "zlepiania" dwuwymiarowych obrazów. Podziwiając prezentacje w serwisie Photosynth, widz ma wrażenie, jakby oglądał obiekty w rzeczywistości, z różnych stron. Jeśli dostępne fotografie obejmują ujęcia obiektu ze wszystkich stron, wówczas pojawia się oznaczenie "100% synthy".

Webmasterzy mogą skorzystać z rozwiązania o nazwie Seadragon Ajax (livelabs.com/seadragon-ajax/embed-viewer), które pozwala w bardzo łatwy sposób wstawić na stroną internetową lub bloga prostą przeglądarkę galerii zdjęciowych wykonanych z uwzględnieniem funkcji Deep Zoom. Oczywiście, wcześniej należy taką galerię przygotować, np. za pomocą serwisu PhotoZoom lub aplikacji Deep Zoom Composer.

Plusy:

  • efektowne wyświetlanie obrazów
  • niezależność od wielkości ekranu i przepustowości łącza
  • szybka nawigacja po zasobach graficznych
  • technologia bezpłatna

Minusy:

  • wymaga narzędzi opartych na Silverlight

Podsumowanie: Seadragon to przyszłościowa technologia, która zapewnia wyświetlanie obrazów w efektowny sposób, zawsze w najlepszej możliwej jakości.