Seagate: 12 GB w komórce

Seagate zamierza wprowadzić do swojej oferty miniaturowy twardy dysk o pojemności 12 GB, przeznaczony do montażu w telefonach komórkowych i innych urządzeniach mobilnych - poinformowali przedstawiciele firmy w czasie targów 3GSM odbywających się w Barcelonie.

Nowy dysk Seagate'a jest więc o 50% bardziej pojemny niż dostępne w tej chwili miniaturowe dyski firmy - ale to nie wszystko. Zapowiedziane właśnie dyski będą również od swoich poprzedników zdecydowanie mniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co pozwoli na rozszerzenie gamy urządzeń, w których będą one montowane. "Dzięki zrezygnowaniu z dostosowania naszych dysków do gabarytów kart Compact Flash udało nam się zmniejszyć ich rozmiary o 23%. Co więcej, nowe modele będą też zużywały mniej energii niż wcześniejsze" - stwierdził Brodie Keast z Seagate.

Jak tłumaczy Keast, radykalne zwiększenie pojemności miniaturowych dysków możliwe było dzięki zastosowaniu technologii zapisu prostopadłego (w tej metodzie zapisu danych namagnetyzowane cząstki z informacjami układane są pionowo do powierzchni dysku, co pozwala na zmniejszenie ilości zajmowanego przez nie miejsca - tym samym zwiększa się gęstość zapisu).

Wiadomo już, że nowe dyski będą dostępne w trzecim kwartale bieżącego roku. Ich ceny na razie nie podano.

Warto wspomnieć, że Seagate nie jest jedynym producentem, która zamierza wprowadzić do swojej oferty miniaturowe dyski o dużych pojemnościach. Do wprowadzenia 1-calowych dysków o pojemności 8 i 10 GB szykuje się również firma Cornice (mają one trafić na rynek w marcu).