Seagate: 7-milimetrowy HDD dla notebooków

Firma Seagate zaprezentuje na początku stycznia przyszłego roku nowy 2,5-calowy dysk twardy z serii Momentus Thin. Urządzenie w porównaniu do swoich "standardowych" odpowiedników ma się cechować mniejszą o 25% grubością.

Testy PC Worlda - dyski twarde 2,5 cala.

Obecnie standardowo montowane w laptopach dyski twarde posiadają obudowy o grubości 9,5 mm. Szykowany przez firmę Seagate "twardziel" z serii Momentus Thin ma się cechować znacznie mniejszą grubością wynoszącą zaledwie 7 milimetrów - ma to pozwolić producentom sprzętu na konstruowanie cieńszych i lżejszych komputerów przenośnych.

Niestety planowana pojemność opisywanego dysku nie została podana. Przewiduje się jedynie, że będzie on korzystał z interfejsu SATA oraz jednego talerza obracającego się z prędkością 5400 obrotów na minutę. Co ważne, przedstawiciele Seagate'a deklarują również, że w jego przypadku "koszt jednego gigabajta będzie znacząco niższy niż w przypadku dysków typu SSD oraz 1,8-calowych HDD".

Warto dodać, że na rynku dysków twardych zaczynają dominować 2,5-calowe modele. Po raz pierwszy w historii w trzecim kwartale tego roku sprzedało się ich więcej niż modeli 3,5-calowych.

Z kolei firma Seagate, czyli największy na świecie producent dysków twardych, plasuje się pod względem sprzedaży "2,5-calowców" na trzecim miejscu ustępując pola firmom Western Digital i Toshiba (wg ostatnich danych firmy analitycznej IDC).

Pierwszy 7-milimetrowy dysk Seagate'a zostanie oficjalnie zaprezentowany 5 stycznia przyszłego roku, czyli na dwa dni przed rozpoczęciem targów Consumer Electronics Show (7-10 stycznia 2010 roku, Las Vegas).