Seagate i AMD prezentują SATA 6.0

Firmy Seagate i AMD zaprezentowały w działaniu kolejną wersję standardu SATA. Najnowsza specyfikacja interfejsu ma umożliwiać transfer rzędu 6 Gb na sekundę.

SATA 6.0 Gb/s jest rozwiązaniem bardziej energooszczędnym od swego poprzednika i wykorzystuje także ulepszoną technologię optymalizacji pracy twardego dysku (NCQ). Pokaz miał przede wszystkim znacznie marketingowe, bowiem technologia ta zostanie zaimplementowana w przyszłych układach AMD.

Przeciętny użytkownik jeszcze długo nie zobaczy możliwości nowego interfejsu w akcji. Najszybsze klasyczne twarde dyski dostępne obecnie w sprzedaży nie są w stanie wykorzystać jego potencjału, a nawet zbliżyć się do granic możliwości używanego obecnie SATA 3.0. Aktualnie technologia SATA wykorzystuje 3-gigabitowy interfejs, który wedle przewidywań, powinien spełniać swoją rolę do 2011 roku. Na poletko SATA 6.0 pierwsze wkroczą dyski typu SSD.

Firma Seagate spodziewa się stworzyć pierwsze dyski zgodne z nową specyfikacją do końca tego roku. Nie jest jednak powiedziane, że będą one wykorzystywać pełnię możliwości tego rozwiązania technologicznego i co więcej, wydaje się to mało prawdopodobne.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: