Seagate: miliard dysków w 29 lat

Mało jest osób, które nie słyszały lub nie miałyby do czynienia z produktami amerykańskiej firmy Seagate. Jej przedstawiciele poinformowali właśnie o ważnym wydarzeniu - korporacja jako pierwsza na świecie przekroczyła bowiem magiczną barierę miliarda sprzedanych "twardzieli".

Jeden miliard sprzedanych dysków twardych - jak podają przedstawiciele firmy Seagate - oferuje łączną pojemność równą 79 milionom terabajtów, co powinno wystarczyć na nagranie 158 miliardów godzin materiału wideo lub biliona godzin muzyki.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że pierwszym produktem założonej w 1979 roku korporacji był dysk twardy o oznaczeniu ST506 oferujący "zawrotną" pojemność 5 MB, która wystarczyłaby obecnie np. na nagranie jednego pliku MP3. Sprzęt "przewyższał" jednakże dzisiejsze konstrukcje pod względem wagi (ponad 2 kg) oraz ceny (1500 USD, czyli po przeliczeniu 300 USD za MB).

Należy też wspomnieć, że analitycy firmy Seagate przewidują, iż w ciągu niespełna pięciu następnych lat kolejny miliard dysków sygnowanych jej logo znajdzie swoich nabywców.

Więcej informacji: Seagate.


Zobacz również