Seagate pracuje nad dyskiem HD o pojemności 2 TB

Seagate zapowiada, że w 2009 r. wprowadzi na rynek dysk HD o pojemności 2 TB. Firma zamierza w tym samym czasie zaprezentować swój pierwszy napęd SSD.

Warto przypomnieć, że Seagate wprowadził na rynek swoje pierwsze dyski twarde o pojemności 1 TB (modele Barracuda 7200.11 i Barracuda ES.2) w połowie 2007 r. (pisaliśmy o tym tutaj).

Napędy SSD nie zagroziły jak dotąd poważnie standardowym dyskom twardym, głównie z powodu wysokich cen. Właśnie dlatego Seagate sądzi, że napędy SSD mogą póki co wkroczyć tylko do droższych serwerów pzreznaczonych dla przedsiębiorstw. Odbiorca indywidualny nie jest na razie skłonny płacić więcej i woli pozostać przy tradycyjnych dyskach twardych.

Napędy SSD o pojemności 128 GB kosztują obecnie ok. 460 USD. Cena przechowywania 1 GB danych na napędach SSD wynosi więc 3,6 USD. Za dysk twardy o pojemności 160 GB płacimy obecnie ok. 70 USD (co daje poniżej 1 USD za przechowywanie 1 GB danych).

Ale nie tylko cena jest tu ważna. Równie ważne są takie czynniki jak pojemność i żywotność. W obu tych przypadkach dyski twarde górują dalej nad napędami SSD. Dlatego Seagate podchodzi do rozwiązań SSD ostrożnie, tak jak miało to miejsce 11 lat temu w przypadku pamięci optycznych. Seagate wykupił wtedy firmę Quinta (producenta tego rodzaju rozwiązań) mając nadzieję, że pamięci optyczne wyprą z rynku dyski twarde. Okazało się jednak, że napędy HD obroniły się i bronią się skutecznie przez innymi technologiami do dzisiaj.

Momentus 5400 PSD

Momentus 5400 PSD

Seagate oferuje już użytkownikom napędy hybrydowe należące do linii Momentus. Są to pamięci zawierające zarówno standardowe dyski (z wirującymi talerzami), jak i pamięci NAND/flash. Największy taki napęd (Momentus 5400 PSD) ma pojemność 160 GB (patrz informacja tutaj). Dostępne są również napędy o pojemnościach 80 i 120 GB.