Seagate prezentuje dysk twardy 8TB

Ma 3,5-cala i może pomieścić aż 8 TB danych - oto najnowszy produkt firmy Seagate, który jednak na razie nie trafi w ręce użytkowników prywatnych.

Dysk ten przeznaczony jest przede wszystkim dla dużych firm, usług sieciowych i centrów danych, które potrzebują naprawdę dużej ilości miejsca. Wyposażono go w łącze SATA3 (6 Gb/s), a zaprojektowany został tak, aby oszczędnie gospodarować energią. Niestety, szczegółów technicznych - jak ilość talerzy czy zagęszczenie - nie zdradzono. Nie jest także znana cena, za jaką dostali dysk pierwsi jego nabywcy. Póki co nie ma ich zbyt wielu, a Seagate poinformowało tylko, że na szerszą skalę zacznie rozprowadzać dyski 8TB w przyszłym kwartale.

Na tym jednak firma nie zamierza poprzestać. Jej prezes zapowiedział stworzenie do końca dekady dysku o pojemności 20 TB. Jak do tej pory najpojemniejsze dyski miały Seagate miały 6TB. Tworząc urządzenie mogące pomieścić 8TB, firma wychodzi krok przed konkurencję, która z pewnością zrobi wszystko, aby ją dogonić.