Seagate prezentuje dyski twarde o pojemności 14 TB. Tutaj miejsca długo nie zabraknie

Do sprzedaży trafią wkrótce nowe modele dysków talerzowych Seagate o rekordowej pojemności 14 TB. Wśród nich znalazł się wariant przeznaczony do zastosowań konsumenckich. Pozostałe są przygotowane do pracy w serwerach NAS oraz systemach monitoringu. Niestety taka przestrzeń i najnowsza technologia nie są tanie. Najtańszy z nośników kosztuje niemal 2000 złotych.

Dyski Seagate o pojemności 14 TB. Fot. Seagate

Wnętrze nowych dysków Seagate Barracuda Pro, IronWolf, IronWolf Pro oraz SkyHawk zostało wypełnione helem, zamiast powietrzem. To rozwiązanie zapewnia nie tylko mniejszą wagę, ale również zmniejsza wibracje oraz opory podczas wirowania znajdujących się w środku talerzy. Pierwszy z nich jest przeznaczony do zastosowań konsumenckich, zaś pozostałe znajdą swoje miejsce w serwerach NAS i systemach do monitoringu.

Seagate Barracuda Pro to dysk HDD ze złączem SATA III dysponujący 256 MB pamięci cache. Producent deklaruje transfery danych sięgające poziomu 250 MB/s i daje na niego 5-letnią gwarancję z limitem 300 tys. cykli zapisu i odczytu rocznie oraz zapisem 300 TB danych. W razie awarii nośnika w ciągu 2 lat od zakupu Seagate oferuje bezpłatne odzyskiwanie zapisanych na nim informacji. W trybie spoczynku dysk pobiera 4,9W, zaś przy obciążeniu - 6,9W (dokładnie tyle samo co poprzednia wersja o pojemności 12 TB). Sugerowana cena 850 dolarów (około 2150 złotych) czyni z konsumenckiego modelu Barracuda Pro wyjątkowo kosztowną inwestycję.

W przypadku dysków IronWolf oraz IronWolf Pro przeznaczonych dla serwerów NAS okres gwarancyjny ograniczono do 3 lat. Zdecydowano się przy tym zwiększyć limit rocznych operacji zapisu i odczytu do 600 tys. cykli. O ile pierwszy z nośników ma nieco obniżoną wydajność na poziomie 210 MB/s, to drugi dobija do parametrów osiąganych przez model Barracuda Pro (250 MB/s). Przy okazji wzrasta zapotrzebowanie na moc w trakcie spoczynku (5,3W) i pracy (7,9W).

Ceny dysków Seagate IronWolf oraz IronWolf Pro zostały ustalone na poziomie 530 i 600 dolarów. Ostatni w serii Seagate SkyHawk o nieujawnionej do tej pory specyfikacji ma kosztować 510 dolarów.