Seagate prezentuje pierwszy konsumencki dysk NAS HDD 8 TB

Oferta Seagate został wzbogacona dyskiem przeznaczonym dla systemów NAS i oferującym ogromną pojemność 8 TB. To pierwsze tego typu rozwiązanie oferowane do uzytku domowego i małych firm.

Firma Seagate zaprezentowała nowy dysk twardy o pojemności 8 TB. Poza ogromną przestrzenią na pliki urządzenie wyróżnia przeznaczenie, czyli przede wszystkim praca w systemach NAS do użytku domowego i w małych biurach. Z powodzeniem sprawdzi się ono także w przypadku budowania pojemnych macierzy wielodyskowych.

3,5-calowy NAS HDD 8 TB ma stanowić idealne rozwiązanie dla urządzeń posiadających od 1 do 8 kieszeni. Wykorzystuje technologię prostopadłego zapisu danych PMR (Perpendicular Magnetic Recording) i korzysta z zestawu sześciu talerzy (każdy o pojemności 1,33 TB), które obracają się z prędkością 7200 obrotów na minutę.

Pozostałe istotne dane:

- pamięć podręczna wynosi 256 MB DRAM

- interfejs Serial ATA 6 Gb/s

- średni pobór mocy podczas pracy: 9 W

- średni pobór mocy w stanie spoczynku: 7,2 W

- maksymalna zrównoważona szybkość transferu: 216 MB/s

Nowy NAS HDD 8 TB wyceniony został na 385 USD i powinien już trafić do sprzedaży na wybranych rynkach (jego szeroka dostępność ma być osiągnięta do końca I kwartału 2016 roku). Zainteresowani takim dyskiem mogą też skorzystać z oferty mniej pojemnych modeli Seagate NAS HDD 6 TB, 4TB, 3 TB, 2 TB i 1 TB.