Seagate prezentuje rodzinę Momentus 5400.2 FDE

Koncern Seagate zaprezentował na Tajwanie kilka swoich najnowszych produktów, wśród których na uwagę zasługuje przeznaczony dla notebooków dysk twardy Momentus 5400.2 FDE. Skrót FDE pochodzi od słów Full Disk Encryption czyli pełne szyfrowanie dysku.

Wszystkie dane na wspomnianym dysku pozostają zaszyfrowane i dostępne są jedynie dla użytkownika, który poda odpowiednie hasło. Należy je wpisać tylko raz, podczas uruchomienia komputera, co czyni cały proces odszyfrowywania i szyfrowania niewidocznym dla użytkownika. Urządzenie pozwala na ustalenie do 5 haseł dla 5 różnych użytkowników.

Dane chronione są za pomocą 128-bitowego algorytmu AES, który, jak zapewnia producent, pracuje na tyle dobrze, że nie wpływa na wydajność dysku.

Dyski z rodziny Momentus 5400.2 FDE dostępne są w pojemnościach 60, 80 i 160 gigabajtów. Wyposażono je w interfejs SATA oraz 8-megabajtowy bufor danych. Najbardziej pojemny z nich korzysta z dwóch talerzy oraz 4 głowic. Odporność urządzenia na wstrząsy wynosi 900 G w stanie spoczynku.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Seagate.