Seagate stawia na technologię prostopadłego zapisu

Seagate informuje, że do końca 2006 r. prawie wszystkie dyski twarde produkowane przez tę firmę będą wykorzystywać technologię prostopadłego zapisu.

Technologia prostopadłego zapisywania bitów zostanie najpierw wprowadzona do 2,5 calowych (notebooki) i 1 calowych (przenośne urządzenia elektroniczne) dysków twardych, a w następnej kolejności do 3,5 calowych dysków instalowanych w pecetach i serwerach.

Inni wiodący producenci dysków twardych (w tym Toshiba, Hitachi i Fujitsu) mają podobne plany, ale nie określili do tej pory swojej strategii dotyczącej tej technologii w tak zdecydowany sposób jak Seagate.

Seagate zapowiada, że 2,5 calowy dysk o pojemności 160 GB, wykorzystujący technologię prostopadłego zapisu, pojawi się na rynku na początku 2006 r. Hitachi i Fujitsu pracują też nad takimi dyskami, ale Hitachi nie ujawnił do tej pory konkretnej daty wprowadzenia produktu na rynek, a Fujitsu informuje, że nastąpi to dopiero w 2007 r (ma to być dysk o pojemności 200 GB).

Na koniec warto zaznaczyć, że Seagate nie będzie pierwszą firmą, która zastosuje technologię prostopadłego zapisu. Dyski twarde wykorzystujące taką technologię produkuje już Toshiba. Są to dyski o wielkości 1,8 cala (i pojemności 40 GB), instalowane w cyfrowym odtwarzaczu audio tej firmy, który nosi nazwę Gigabeat. Toshiba przygotowuje już podobne dyski, ale o dwukrotnie większej pojemności (80 GB).


Zobacz również