Seagate w notebookach

Firma Seagate, ogłosiła powiększenie swej oferty o serię Momentus z napędami 2,5 cala do notebooków. To już druga próba zaistnienia dyskowego potentata na zyskownym i perspektywicznym rynku komputerów przenośnych.

Seria Momentus obejmuje jak na razie dwa modele twardych dysków o pojemności 20 oraz 40 GB, szybkości 5400 obr./min i dużej pamięci podręcznej 2 lub 8 MB. Co ważne, mimo prędkości obrotowej dorównującej produktom z podstawowego segmentu napędów do komputerów biurkowych, dyski Momentus cechują się poborem mocy typowym dla modeli 4200 obr./min oferowanych obecnie w laptopach. Wykorzystują też łożyska olejowe zapewniające cichą pracę i minimalne wibracje, a także technologię QuietStep – bezpieczne i bezgłośne parkowanie głowic, gdy nie są używane. Napędy Momentus mają wytrzymać przeciążenia do 225 G.

Seagate próbowała szczęścia na rynku dysków do komputerów przenośnych kilka lat temu, jednak wówczas nie odniosła sukcesu. Dziś, bogatsza o doświadczenia tamtego okresu, ma spore szanse na zdobycie sporego udziału w notebookowym torcie opanowanym przez Fujitsu, Hitachi i Toshibę. Seagate jest bowiem jedynym niezależnym producentem napędów (niewytwarzającym notebooków) na tym rynku, a dla firm takich jak HP i Acer – pierwszych odbiorców nowych urządzeń Seagate’a – stanowi to bardzo istotny argument za wyborem innego dostawcy.

Wprowadzenie serii Momentus zwiastuje także nową strategię firmy zmierzającą do zaoferowania w przyszłym roku wydajnych dysków 2,5 cala dla przedsiębiorstw, które mają zastąpić napędy 3,5 cala stosowane dziś w serwerach i macierzach.