Seagate wchodzi w erę "PC plus" i zapowiada pięć nowych modeli NAS

Popularny producent twardych dysków zapowiedział, że przechodzi z ery "post PC" do ery "PC plus". Pierwszym krokiem na nowej drodze będzie pięć nowych modeli NAS.

NAS to akronim od słów Network Attached Storage. Jest to rodzaj pamięci dyskowej, podłączanej bezpośrednio do sieci lokalnej. Zapowiedziane modele dedykowane są średnim firmom, liczącym sobie do pięćdziesięciu pracowników, które potrzebują szybkiej wymiany danych. Najbardziej pojemny model pomieści aż 30 TB informacji, a za zarządzanie całością odpowiadać będzie w każdym urządzeniu autorski system producenta - NAS OS 4. Ponadto zostaną wyposażone w procesory Intela z serii Atom C2000 oraz 2GB RAM. Najtańszy model kosztować na 349 dolarów (ok. 1150 złotych), zaś najdroższy (30 TB) 2500 USD (czyli 7,5 tysiąca złotych).

Seagate wchodzi w erę "PC plus" i zapowiada pięć nowych modeli NAS

A o co chodzi z tym przejściem z ery "post PC" do "PC plus"? Jak wyjaśnia to Patrick Ferguson: "użytkownicy biznesowi lubią tablety i smartfony do sprawdzania maili lub szybkiego dostępu do danych, jednak potrzebują wciąż co najmniej laptopów do bardziej zaawansowanych czynności. Do tego potrzebne jest także urządzenie, które zgromadzi dane." "PC plus" oznacza więc posługiwanie się urządzeniami przenośnymi, jednak bez rezygnacji z laptopów oraz komputerów stacjonarnych.