Seagate zapowiada HDD o pojemności 20 TB (notebooki) i 60 TB (desktopy)

Firma Seagate zaprezentowała możliwości technologii o nazwie heat-assisted magnetic recording (HAMR). Dzięki niej udało jej się uzyskać gęstość zapisu wynoszącą 1 terabit na cal kwadratowy.

Seagate - logo

Obecnie przy produkcji dysków twardych stosowana jest technologia Perpendicular Magnetic Recording (PMR). Firma Seagate poinformowała właśnie, że z powodzeniem udało jej się wykorzystać możliwości bardziej wydajnej technologii o nazwie heat-assisted magnetic recording (HAMR) uzyskując gęstość zapisu sięgającą 1 terabita na cal kwadratowy (na tyle maksymalnie pozwala technologia PMR).

Polecamy: Dyski twarde 3,5 cala

Zobacz również:

  • 8 tanich sposobów na mocne podrasowanie Twojego PC
  • Najlepsze dyski przenośne 2021/2022 [Ranking]

Dyski o pojemności nawet 60 TB

W tej chwili najpojemniejsze 3,5-calowe dyski twarde pozwalają na zmagazynowanie 3 terabajtów danych, co oznacza, że cechują się gęstością zapisu na poziomie ok. 620 gigabitów na cal. W przypadku 2,5-calowych modeli możemy natomiast liczyć na 750 GB pojemności i gęstość 500 gigabitów na cal.

Pierwsza generacja dysków twardych korzystających z wspomnianej technologii HAMR umożliwić ma znaczące zwiększenie dostępnej pojemności: do 6 TB w przypadku 3,5-calowych modeli i do 2 TB w przypadku modeli 2,5 cala.

Polecamy: Ceny dysków twardych pozostaną na wysokim poziomie aż do 2014 roku

Co jednak najważniejsze, HAMR to bardzo perspektywiczne rozwiązanie, które może pozwalać na uzyskanie gęstości zapisu od 5 do 10 tarabitów na cal. W przyszłości możemy więc oczekiwać 3,5-calowych dysków twardych o pojemności od 30 do 60 TB i 2,5-calowych HDD o pojemności 10-20 TB.

Kiedy?

Na efekty wykorzystania technologii HAMR będziemy musieli jeszcze sporo poczekać. W informacji prasowej Seagate możemy bowiem przeczytać, że podwojenie pojemności obecnych HDD powinno nastąpić "przed końcem tej dekady", natomiast osiągnięcie wspomnianych 60 TB - "w następnej dekadzie".