Seagate - znów "pierwszy"

Koncern Seagate poinformował o planach wprowadzenia na rynek pierwszych 2,5-calowych dysków twardych wykorzystujących technikę zapisu prostopadłego oraz oferujących funkcje szyfrowania zapisanych danych. W ofercie firmy znajdą się także 1-calowe minidyski o pojemności 8 GB.

Momentus 5400 FDE

Momentus 5400 FDE

Seagate zamierza w ostatnim kwartale tego roku wprowadzić na rynek 2,5-calowe dyski twarde do notebooków o pojemności 160 GB, których talerze będą wirować z prędkoscią 5400 rpm - mowa o modelu Momentus 5400.3. Dużą pojemność zapewni im właśnie zastosowanie technologii zapisu prostopadłego (czyli układania namagnetyzowanych cząstek danych pod kątem 90 stopni do powierzchni dysku). W 2006 r. trafi do sprzedaży model Momentus 7200.1 (7200 rpm).

Rodzina 2,5-calowych dysków Seagate'a powiększy się także o urządzenia z serii LD25, które przeznaczone będą do zastosowań m.in. w konsolach do gier, oraz modele z linii EE25 - bardziej odporne na wstrząsy i ciepło (będą nadawać się do wykorzystania w samochodach lub do celów wojskowych).

Barracuda 7200.9

Barracuda 7200.9

W tym samym czasie będzie też można nabyć dysk Momentus 5400 FDE (Full Disc Encryption), oferujący szyfrowanie zgromadzonych danych. FDE ma działać niezależnie od systemu operacyjnego. Będzie wymagał od użytkownika zidentyfikowania się, np. za pomocą klucza biometrycznego - tylko w ten sposób będzie można uzyskać dostęp do danych. Klucz szyfrujący dysku będzie ukryty na jego ukrytej partycji. Taka metoda szyfrowania danych ma m.in. utrudnić dostęp do danych złodziejom komputerów przenośnych.

Posiadacze komputerów stacjonarnych na pewno zainteresują się Barracudą 7200.9, dostępną od jesieni br. Dysk z interfejsem Serial ATA II o pojemności 500 GB, cache 16 MB i obsługą NCQ będzie oferował dostęp do danych z prędkością 3 Gbps. Jesienią będzie dostępny także 500-gigabajtowy dysk zewnętrzny ze złączem Firewire 800 Mbps.

Momentus ST1

Momentus ST1

1-calowy dysk ST1 znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przenośnych odtwarzaczach MP3, telefonach komórkowych i urządzeniach typu PDA. Jako część linii Seagate ST1, będzie on dystrybuowany w systemie OEM, podczas gdy wersja z interfejsem CompactFlash - 8 GB Photo Hard Drive - będzie dostępna w sprzedaży bezpośredniej.

Więcej informacji: Seagate.


Zobacz również