Second Life pomocne w nauce języka?

Dziennikarze magazynu Forbes poruszyli temat poznawania języka obcego przy pomocy gry Second Life. Czy taka forma nauki może być skuteczna? Opinie ekspertów wydają się być jednoznaczne.

Autor artykułu rozmawiał z kilkoma nauczycielami, którzy uczą języków obcych za pomocą gry Second Life. Okazuje się, że możliwości wirtualnego świata połączone z różnymi zadaniami, znacząco podniosły zainteresowanie uczniów nauką. W efekcie przyswoili oni znacznie więcej obcych słówek, niż w przypadku tradycyjnych metod.

Przykładowo, na jednej lekcji avatar nauczyciela został przebrany za pirata. Postacie uczniów zostały zaś uwięzione na statku. Aby się wydostać, trzeba było prawidłowo odpowiadać na pytania. Taka forma nauki bardzo spodobała się uczniom i dodatkowo nauczyli się wielu słów związanych z morzem i żeglugą.

Podobne efekty osiągają inni. Czyżby zatem gry komputerowe okazały się wspaniałą metodą na mobilizację młodych ludzi do nauki? Patrząc na ich popularność oraz efekty jakie osiągają niektórzy, można by stwierdzić że tak. Jednak na ostateczne wnioski musimy chyba jeszcze trochę poczekać.