Secunia informuje o poprawkach

Duńska firma Secunia, znana m.in. z publikowania informacji o błędach w oprogramowaniu, przygotowała darmową aplikację, której zadaniem jest informowanie użytkownika o tym, że wykorzystywany przez niego program lub system operacyjny wymaga uaktualnienia. Personal Software Inspector na razie dostępny jest w wersji beta - już teraz obsługuje ok. 4,2 tys. różnych programów.

Po zainstalowaniu, program przygotowuje spis wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji i cyklicznie sprawdza, które z nich wymagają uaktualnienia. Następnie informuje o tym użytkownika - poprzez wyświetlenie odpowiedniego okienka pop-up w rogu ekranu. Komunikat taki zawiera informację o tym, jaki program należy załatać oraz, co ważne, bezpośredni odnośnik do nowej wersji lub poprawki.

Personal Software Inspector

Personal Software Inspector

"Niektóre programy automatycznie sprawdzają po uruchomieniu, czy nie ma dla nich jakiegoś uaktualnienia - większość aplikacji jednak tego nie robi. Dlatego stworzyliśmy własne narzędzie, które pomoże użytkownikom w odpowiednim zabezpieczeniu komputerów" - mówi Thomas Kristensen z Secunia.

Kristensen zastrzega, że podobne programy już istnieją - jednak ich zadaniem jest zwykle powiadomienie użytkownika o nowej wersji jakiejś aplikacji (tak działa np. Version Tracker), a nie o poprawkach związanych z bezpieczeństwem.

Co ciekawe, firma zamierza pozwolić innym producentom oprogramowania na umieszczanie w ich aplikacjach Personal Software Inspectora - jak dotąd na wykupienie niezbędnej licencji zdecydowały się już dwie firmy (ich nazw na razie nie podano).

Więcej informacji znaleźć można na stronie firmy.