Secure Digital 10 razy tańsze

Matsushita obiecuje, że w ciągu najbliższych czterech lat ceny kart pamięci Secure Digital spadną nawet o 90%.

Japoński koncern elektroniczny Matsushita (szerzej znany jako Panasonic) zapowiada, że w ciągu najbliższych czterech lat obniży ceny kart pamięci Secure Digital aż o 90%. Dzięki temu karty SD staną się groźną konkurencją dla analogicznego produktu Sony - Memory Stick. W czerwcu Matsushita obniżyła już cenę 64-megabajtowych kart Secure Digital ze 183 do 95 USD.

Karty Secure Digital charakteryzują się niewielkimi rozmiarami (24 x 32 x 2,1 mm), pojemnością od 32 do 256 MB oraz transferem danych z prędkością do 10 MB/s. Główne obszary ich zastosowania są takie same, jak w przypadku Sony Memory Stick - aparaty cyfrowe, przenośne odtwarzacze audio, telefony komórkowe itp. Jednak do korzystania z kart SD przystosowane są na razie urządzenia jedynie 14 producentów. W przypadku Memory Stick liczba ta jest kilkakrotnie większa.

Przedstawiciele Matsushity mają nadzieję, że obniżenie cen pozwoli na sprzedanie do 2006 r. ok. 160 mln kart SD. W październiku br. planowane jest zwiększenie produkcji z 300 tys. do 700 tys. sztuk miesięcznie.


Zobacz również