Security Days zakończone

Zakończyła się druga edycja turnieju Security Days, przeznaczonego dla osób zainteresowanych sprawdzeniem swojej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa sieci komputerowych.

Zwycięzcami zostali Piotr Olszewski z Dąbrowy Górniczej oraz ukrywający się pod pseudonimem admm mieszkaniec Katowic. W rywalizacji wzięłu udział blisko 600 internautów z całej Polski, którzy od połowy sierpnia przeszli trzy rundy eliminacyjne. Ostatecznie do finału dostało się siedmiu zawodników, podzielonych na audytora oraz trzy dwuosobowe grupy. W drugiej części uczestniczyło trzech uczestników, podzielonych na audytora i 2 administratorów, którzy mieli za zadanie zabezpieczyć swój serwer i spróbować włamać się na serwer należący do rywala. Audytor miał dokonać kontroli włamania na serwer.

Rywalizacja była na tyle zacięta (wszyscy uczestnicy wykryli pułapki założone na swoich systemach), że konieczne były dogrywki. Dopiero podczas drugiej dogrywki udało się dokonać penetracji serwera przeciwnika, a także przeprowadzić prawidłowy audyt powłamaniowy. Uczestnicy mogli stosować dystrybucje systemu Linux: SUSE, PLD, Slackware, oraz Debian.

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus dla Windows 10 i Windows 11 [RANKING 2022]
  • Hakerzy obrobili Cisco - skradziono 55 GB danych. Czy czuć się zagrożonym?

Każdy z uczestników posiadał przy sobie płytę CD-ROM zawierającą najważniejsze programy wymagane do zabezpieczenia komputera. Dostęp do sieci Internet był możliwy tylko w celu pobrania potrzebnego oprogramowania. Organizatorem turnieju było Młodzieżowe Towarzystwo Informatyczne oraz Młodzieżowa Rada Miejska Rudy Śląskiej.

Więcej informacji: Security Days