Seesmic Ping. Wysyłaj posty, zdjęcia i linki na społecznościówki

W zasobach sklepu Android Market znajduje się mnóstwo aplikacji do obsługi serwisów społecznościowych. Pozwalają one na aktualizację statusów, wysyłanie zdjęć oraz wklejanie linków na swoje profile. Seesmic Ping jest jedną najlepszych aplikacji tego typu.


Nie musimy za każdym razem wiadomości publikować na wszystkich podpiętych pod konto serwisach

Nie musimy za każdym razem wiadomości publikować na wszystkich podpiętych pod konto serwisach

Jedna aplikacja, by wszystkimi rządzić

Seesmic Ping jest małą aplikacją, której zadaniem jest ułatwienie i przyspieszenie publikowania treści w serwisach społecznościowych. Warto pamiętać, że nie jest to program który w pełni zastąpi dedykowane aplikacje do obsługi Facebooka lub Twittera. Nie pozwala na przeglądanie strumienia wiadomości, zostawiania komentarzy i wysyłania wiadomości. Do tego celu służy osobna aplikacja Seesmic, będąca klientem usługi o takiej samej nazwie.

Zwykły Seesmic

Seesmic zbiera w jedno miejsce aktywność użytkownika z różnych serwisów społecznościowych. Podobne do niego, znane i cenione rozwiązania to Hootsuite oraz Tweetdeck. Wszystkie trzy dostępne są w różnych formach - zarówno za pomocą aplikacji mobilnych, specjalnych stron internetowych nazwanych webaplikacjami, a także programów dedykowanych na komputery stacjonarne. Dane przypisane są do jednego konta, a w przypadku Seesmic można dodać kilka kont w różnych serwisach społecznościowych - do wyboru są znane wszystkim fanom internetu Facebook i Twitter, mniej popularny w Polsce LinkedIn oraz Salesforce. Zabrakło obsługi serwisu społecznościowego od Google, czyli Google Plus. Nie obsługuje go jednak żadna inna aplikacja ze względu na zamknięte API.

Możliwości Seesmic Ping

Po uruchomieniu aplikacji Seesmic Ping można jednocześnie publikować treści na kilku swoich profilach. W prawym górnym rogu aplikacji znajdują się dwie ikonki. Pierwsza od lewej pozwala wybrać serwisy, w których pojawi się wysyłana treść oraz dodać nowe konta. Drugi pozwala na wysłanie gotowej wiadomości. Środkowe, duże okno to miejsce na wpisanie treści. Na konto na Facebooku można wysłać maksymalnie 5000 znaków, a po wybraniu Twittera zmniejsza się on do 140. W prawym dolnym rogu jest licznik, który pokazuje ile znaków pozostało do wyczerpania limitu. W lewym dolnym pojawiają się ikony serwisów, które symbolizują społeczności, na które status zostanie wysłany

Na samym dole aplikacji znajduje się pasek pięciu ikon. Pierwsza z nich to zegar, pozwala na ustalenie godziny publikacji wpisu. Drugą z nich jest łańcuch, symbolizujący link, pozwala na dołączenie łącza do treści. Środkowa to aparat, który pozwala na wykonanie zdjęcia, a czwarty z kolei obrazek wywołuje systemową galerię z której możemy załączyć obrazy. Ostatnią z nich jest lista, przenosząca nas do kolejnego menu i trzech nowych zakładek - szkice (drafts), historia (history) oraz oczekujące (pending).

W aplikacji Seesmic Ping możemy ustalić czas publikacji treści na dowolny dzień i godzinę w przyszłości

W aplikacji Seesmic Ping możemy ustalić czas publikacji treści na dowolny dzień i godzinę w przyszłości

Zalety Seesmic Ping

Chociaż jest kilka aplikacji o podobnych możliwościach, Seesmic Ping posiada kilka zalet wyróżniających go na tle konkurencji. Oczywiście można używać go w połączeniu z mechanizmem udostępniania treści z innych aplikacji - jeśli korzystamy z programu do skracania linków, to możemy automatycznie załaczyć go do nowej wiadomości. Nie ma także problemu z wysłaniem zdjęcia prosto z galerii.

Warto zauważyć, że wysłane zdjęcia poprzez aplikację jednocześnie na portale Facebook i Twitter przypisywane są do konta. Na Twitterze zostają one wrzucone w postaci linka, dokładnie tak, jak byśmy udostępniali je za pomocą strony www. W przypadku Facebooka utworzony jest nowy album, w którym lądują wszystkie zdjęcia. Z poziomu strony www możemy zmienić jego nazwę. Drobnym minusem jest fakt, że nie możemy przenieść do niego zdjęć wykonanych innym programem, albo udostępnionych wcześniej w jakikolwiek inny sposób w serwisie.

Największą bolączką aplikacji mobilnych do obsługi Facebook’a jest zamieszczanie linków. Często gubią one miniatury, przez co udostępniona treść wygląda mało atrakcyjnie. W przypadku Seesmic Ping nie ma z tym problemów. Jedna rzecz pozostała do dopracowania - nie mamy możliwości wyboru, który obraz zostanie wybrany na miniaturę.

Największą zaletą programu jest zaś obsługa fanpage’y Facebook’a. Tak samo jak na profilu prywatnym, tak i tutaj można opublikować zdjęcie w konkretnym albumie oraz link z mianiaturą, z czym problemy ma nawet oficjalna aplikacja Facebook’a.

Wersje aplikacji

Korzystać z Seesmic Ping można za pomocą dedykowanej dostępnej w sklepie Android Market, oraz na platformach Apple iOS oraz Windows Phone 7 za pomocą tego samego konta. Oprócz tego dostępna jest także wersja przeglądarkowa - warto zauważyć, że jest to osobna podstrona niźli główna usługa Seesmic, mimo że korzysta się w nich z tych samych danych logowania. Różni się ona kosmetycznie od aplikacji mobilnej dostępnej na Androida. Nie ma możliwości wysłania update’u na kilka fanpage’y jednocześnie, ale za to można podejrzeć historię wysłanych treści - a także sprawdzić, czy z pewnością zostały one dostarczone.

Macie zamiar korzystać z Seesmic Ping, czy takie narzędzie jest Wam zbędne? A może macie swoje ulubione programy do zbiorczego wysyłania statusów na serwisy społecznościowe, albo korzystacie z rozwiązań takich jak np. Friend Stream w telefonach HTC?