Sega Rally Online Arcade - legenda samochodówek powraca

Mija szesnaście lat od kiedy marka Sega Rally zaskarbiła sobie miejsce w sercu wielu fanów. Oto jak zapowiada się najnowsza odsłona serii, czyli Sega Rally Online Arcade.

Pamiętam dzień, w którym zagrałem w pierwszą odsłonę Sega Rally i to jak całkowicie byłem zaskoczony tym tytułem. Była to jedna z pierwszym gier wyścigowych, która dokładnie uchwyciła model jazdy na różnych rodzajach nawierzchni. Tym samym pojawiło się wyzwanie prowadzenia samochodów rajdowych na piachu, żwirze, asfalcie czy nawet po lodzie.

Podczas gdy seria cały czas wiernie oddaje różne warunki panujące na drogach, robi to w sposób wyraźnie zręcznościowy. Z naciskiem wyraźnie położonym bardziej na zabawę niż symulację. Gra jest więc bardzo łatwa do opanowania. Nieco uwagi trzeba poświęcić silnikowi. Jednak nagrodą jest maksymalne wyciśnięcie z maszyny tego co może nam dać.

Zobacz również:

  • Przygody niebieskiego jeża. 5 najlepszych gier z serii Sonic

Teraz seria powraca, a Sega Rally Online Arcade skupia się na konkurencyjnym charakterze rozgrywki poprzez umożliwienie gry jednocześnie pięciu osobom. Jest to jednak niemal ten sam, stary, dobry Sega Rally, którego znamy i kochamy. Sterowanie jest takie jak zawsze: super zabawa i moc, która wymaga pewnej ręki. To jak jazda na rowerze: jeśli wcześniej miałeś styczność z serią Sega Rally, to na przypomnienie sobie wszystkiego będziesz potrzebować jedynie kilku minut. Już po chwili będziesz mógł zostawić ze sobą tumany kurzu i wcisnąć pedał gazu do samego końca. Cieszy więc fakt, że Sega nie zdecydowała się na naprawianie bądź też ulepszanie czegoś, co nie było zepsute.

Sega Rally Online Arcade -  legenda samochodówek powraca

Sega Rally Arcade Online

Gra oferuje wiele egzotycznych tras. Począwszy od piaszczystych szlaków Afryki, poprzez lodowe górskie przełęcze i deszczowe europejskie farmy, aż na pustynnych drogach kończąc. Gracze mają do wyboru jeden z 13 klasycznych lub nowoczesnych modeli samochodów, które zostały przeniesione do gry na licencji takich firm jak Subaru, Mitsubishi, Skoda, Peugeot i oczywiście Citroen.

Sposób rozgrywki powinien być znany wszystkim fanom serii. Dostępne są tryby "time attack", mistrzostw oraz klasyczne - w tym trasy i samochody z oryginalnego Sega Rally. Stanowi to świetną podróż do przeszłości. Nie zapomniano też o trybie rozgrywki wieloosobowej, w którym można zmierzyć się z najlepszymi kierowcami Sega Rally z całego świata. Podobnie jak system rozgrywki również grafika zachowuje klimat serii. Dodano co prawda mnóstwo nowych obiektów oraz wykorzystano możliwości oferowane przez obraz HD. Wśród nowych graficznych fajerwerków ujrzymy ciekawe efekty świetlne oraz masę szczegółów (kiedy samochody będą przemierzać drogi i rozbijać wokół chmury pyłu, lodu lub piachu).

Sega Rally Online Arcade -  legenda samochodówek powraca

Sega Rally Arcade Online

Kiedy skończyłem grać towarzyszyło mi wrażenie, że fani serii Sega Rally nie poczują się rozczarowani najnowszą odsłoną. Zachowano ogólny wygląd, klimat i sposób rozgrywki znany z oryginału. Dodano wystarczająco dużo nowości, by poprawić wrażenia w każdym możliwym obszarze. Nie wpłynęło to jednak na ogólne odczucie tego, co dla wielu stanowiło kwintesencję gry. Dodano również system rankingowy, który może zapewnić długoterminową przewagę nad konkurencją na arenie rozgrywek sieciowych.

Gra nadal jest w fazie ostatecznych testów, ale jak dla mnie wygląda na dopracowaną. Wedle zapowiedzi ma mieć premierę w drugim kwartale tego roku i dostępna będzie zarówno na PlayStation 3 jak i dla Xbox 360. Jak tylko pojawi się na półkach sklepowych możecie spodziewać się pełnej recenzji - jest to coś na co czekamy z niecierpliwością.

Autor: Julian Rignall

Tłumaczenie: Tomasz Koralewski