Seiko Epson: miniaturowy robot - helikopter

W laboratoriach Seiko Epson powstał najlżejszy na świecie, miniaturowy robot - helikopter. Zdaniem konstruktorów, uFR-II może posłużyć między innymi do obserwacji trudno dostępnych miejsc i ratowania ludzkiego życia.

Micro Flyin Robot II - robot helikopter Seiko Epson

Micro Flyin Robot II - robot helikopter Seiko Epson

Co prawda, miniaturowy robocik - helikopter jest większy od swojego poprzednika, modelu uFR, lecz waży od niego mniej, bo zaledwie 8,6 grama, bez polimerowo-litowej baterii (poprzednik ważył zaś 10 gramów). "Micro Flying Robot II" ma wysokość 85 mm, przy rozpiętości śmigieł wynoszącej 136 mm. Wyposażony został w miniaturową kamerę, która pozwala mu wykonywać zdjęcia i przesyłać je do komputera. uFR-II ma większy zasięg i dzięki zastosowaniu nowego żyroskopu jest stabilniejszy. Pierwszy, testowy lot "Micro Flying Robot II" trwał 3 minuty.

Inżynierowie z Seiko Epson mają nadzieję, iż uFR-II znajdzie wkrótce zastosowanie w dziedzinie bezpieczeństwa, przyda się również w miejscach katastrof, a w przyszłości będzie mógł nawet badać przestrzeń kosmiczną. Miniaturowy robot - helikopter nie wymaga ręcznego sterowania. Program lotu przesyłany jest do niego bezprzewodowo, z wykorzystaniem standardu Bluetooth. Jak na razie miniaturowy uFR-II nie jest na sprzedaż, więc jeszcze długo nie będzie za nas latał po gazetę.

Więcej informacji: Seiko Epson


Zobacz również