Sejm zmieni stawkę VAT-u na internet?

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu parlamentarzyści mają dyskutować nad wprowadzeniem 0% stawki VAT-u na usługi dostępu do internetu. Przypomnijmy, że dwa miesiące temu wprowadzone zostało zwolnienie internetu z podatku, które okazało się rozwiązaniem niekorzystnym dla całej branży i niezgodnym z unijnymi zapisami. Czy tym razem coś się zmieni?

Informację podała Polska Agencja Prasowa. Podczas dzisiejszej sesji sejmowej posłowie mają omawiać projekt nowelizacji ustawy o VAT. Jak podkreślają, chcą wprowadzić zapis ustanawiający 0% stawkę podatku na usługi dostępu do internetu (podobne rozwiązanie funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych).

Przypomnijmy, że z dniem 1 maja br. w życie weszło prawo zwalniające usługi internetowe z podatku VAT (dla użytkowników indywidualnych i instytucji edukacyjnych). Taki zapis okazał się być niekorzystny dla branży telekomunikacyjnej (operatorzy nie mogą odliczać sobie podatku VAT od usług i towarów kupionych w celu świadczenia dostępu do internetu, a to z kolei przekłada się na podwyżkę cen detalicznych dla klientów indywidualnych).

Walka o wysokość stawki VAT-u na internet toczyła się od września 2003 roku, kiedy to Ministerstwo Finansów poinformowało o planach wprowadzenie od 1 maja br. podwyżki VAT-u z 7% na 22%. W Sejmie zapisy przybrały zupełnie inną formę. Parlamentarzyści wprowadzili zwolnienie usług internetowych z VAT-u, ignorując wymogi unijne.

Więcej na temat zmagań z VAT-em:

http://www.idg.pl/news/watek/25.html