Sekretarz stanu wzywa Wielką Brytanię do ponownego rozważenia współpracy z Huawei

Kolejne doniesienia z USA potwierdzają, że Amerykanie boją się współpracy Wielkiej Brytanii z chińskim gigantem.

Zgodnie z informacjami przekazanym przez The Guardian sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Wielką Brytanię do ponownego przemyślenia decyzji o zezwoleniu na rozwój sieci 5G na terenie Wielkiej Brytanii dla firmy Huawei.

Sekretarz stanu wzywa Wielką Brytanię do ponownego rozważenia współpracy z Huawei

Źródło: huawei.com

Przypominamy, że ostatecznie z kilkoma obostrzeniami rząd Brytyjski zgodził się, aby Huawei pomógł w budowie sieci 5G. Wielka Brytania nie ma obecnie alternatywnej firmy, a rozwój 5G na wyspach i tak jest już opóźniony.

Pompeo informuje, że Stany Zjednoczone nie oceniły jeszcze w pełni brytyjskiego posunięcia, ale według nich może być ono tragiczne w skutkach, a konsekwencje będą odczuwalne przez lata. Sekretarz stanu dodaje, że USA jest aktywnie zaangażowane w poszukiwanie alternatywnych dostawców, którzy zechcieliby pomóc budować sieć 5G Wielkiej Brytanii.

Przypominamy, że wcześniej Stany Zjednoczone zagroziły Wielkiej Brytanii zerwaniem wszelkich stosunków dotyczących wymiany informacji wywiadowczych pomiędzy Wielką Brytanią i Niemcami, a Stanami Zjednoczonymi. W chwili obecnej Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia są członkami sojuszu Five Eyes.

W chwili obecnej Stany Zjednoczone nie informują jednoznacznie, czy podpisanie umowy z Huawei wpłynie na sojusz oraz inne formy wymiany danych wywiadowczych. Agencja Reuters'a donosi, że według Pompeo obecna sieć, która wykorzystywana jest do przesyłu poufnych wiadomości jest godna zaufania.

Brytyjczycy na początku tygodnia podpisali umowę, która pozwala krajowym operatorom na używanie sprzętu Huawei'a do budowy sieci 5G. Zaznaczono jedynie, ze urządzenia tej firmy mogą stanowić maksymalnie 35 procent całej infrastruktury sieciowej, co mocno nie spodobało się operatorom.

Według dyrektora generalnego British Telecom Philip'a Jansen'a decyzja o ograniczeniu udziału Huawei'a kosztować będzie tego operatora około 500 milionów funtów w przeciągu pięciu najbliższych lat. Według BT Huawei jest godnym zaufania dostawcą sprzętu, z którym nigdy nie było problemów. Jak widać sytuacja w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii Europejskiej dodatkowo się komplikuje.

Źródło: gizchina.com