Sekrety telefonów GSM

Od dawna ludzi fascynowało wszystko, co ukryte i tajemnicze. Tak też jest w przypadku telefonów komórkowych. Wszelkie tajemne kody, znaczki na wyświetlaczach, powstałe w wyniku wpisania tajnej sekwencji (a nie przez wybranie odpowiedniej pozycji menu) fascynują maniaków telefonów komórkowych. Postaramy się rozwiać większość mitów związanych z tajnymi kodami uaktywniającymi różne funkcje komórek.

Od dawna ludzi fascynowało wszystko, co ukryte i tajemnicze. Tak też jest w przypadku telefonów komórkowych. Wszelkie tajemne kody, znaczki na wyświetlaczach, powstałe w wyniku wpisania tajnej sekwencji (a nie przez wybranie odpowiedniej pozycji menu) fascynują maniaków telefonów komórkowych. Postaramy się rozwiać większość mitów związanych z tajnymi kodami uaktywniającymi różne funkcje komórek.

Wciąż wiele osób wierzy informacjom podawanym w różnych źródłach, które często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Część tych bajek dotyczy również kodów komórkowych. W okresie szczytowej popularności Nokii 3210 w Internecie i na giełdach elektronicznych krążyła informacja, jakoby specjalnym kodem można było aktywować w tym modelu opcję zakłócającą działanie radarów policji drogowej, tzw. antyradar. Oczywiście, osoby przekazujące takie informacje chciały na tym zarobić, a więc oferowały za kilkadziesiąt złotych możliwość aktywacji tej "funkcji". Tymczasem zamiast udostępnienia antyradaru, po prostu kodem tym uruchamiała się funkcja grupy zamkniętej. Nie byłoby w tym żadnej sensacji, gdyby nie dociekliwi reporterzy jednej z najpopularniejszych w Polsce rozgłośni radiowych. Postanowili oni dociec prawdy. Były więc wystąpienia dyrektora ds. marketingu Nokii, rzecznika prasowego policji, a także ekspertów. Nie pomogły tłumaczenia osób zorientowanych w telekomunikacji. Cała Polska dowiedziała się o legalnym stosowaniu tzw. nokiowego antyradaru, a że w Polsce mamy stosunkowo surowe ograniczenia prędkości, od razu więc każdy chciał skorzystać z nowego wynalazku...

To tylko jeden z przypadków naiwności ludzi. A takich przykładów było wiele. Często osoby mające mizerną wiedzę techniczną chcą zabłysnąć na forum publicznym, prezentując kody, umożliwiające np. darmowe dzwonienie czy wysyłanie SMS-ów, jak również generatory kart uzupełniających do systemów typu pre-paid. Takich kodów nie ma, a osoby je prezentujące albo nie wiedzą o czym mówią, albo chcą nieuczciwie zarobić.

Niektóre plotki dotyczące telefonów komórkowych nie dotyczą jednak kodów. Przed kilkoma miesiącami popularne były przekazywane pocztą elektroniczną łańcuszki, dzięki którym rzekomo można było otrzymać za darmo telefon Nokii i Ericssona. Producenci zaprzeczali - ludzie nie słuchali. Kolejna nowina również dotyczyła wspomnianej już Nokii 3210. Pojawiła się pogłoska, iż telefon ten jest wycofywany z rynków Europy Zachodniej i sprzedawany za grosze Polakom. Przyczyną tego miała być antena wewnętrzna i to, że telefon szkodzi zdrowiu. Również w tym przypadku eksperci prezentowali wyniki badań przeprowadzonych przez niezależne laboratoria. Ale inicjatorzy, a za nimi plotkarze, ostrzegali...

Czasy "starożytne"

To pierwsze lata funkcjonowania systemu GSM. Dostępne wówczas na rynku komórkowe były duże, ciężkie i nie imponowały zakresem funkcji. Wtedy to stosowano kody wpisywane z klawiatury, umożliwiające np. ustawienie przekazów połączeń na pocztę głosową, zmianę kodu PIN, uaktywnienie funkcji CLIP itd. Były to tzw. kody sieciowe, zresztą niektóre z nich stosowane są do dzisiaj.

Oto ich zestawienie:

numer - numer telefonu, pod który ma być ustawiony przekaz;

kod - kod usługi: 11 - dla połączeń głosowych, 13 - dla faksów i 25 - dla transmisji danych.

Kod uniwersalny i kody pozostałe

Kodem uniwersalnym jest *#06#, który powoduje wyświet-lenie IMEI danego telefonu GSM. IMEI (International Mobile Equipment Identification) to unikalny w skali światowej numer identyfikacyjny telefonu GSM, składający się z 15 cyfr. Pierwszych 6 cyfr to tzw. TAC (Type Approval Code - kod homologacyjny), następne 2 cyfry to FAC (Final Assembly Code - ostateczny kod montażu), kolejnych 6 cyfr to SNR (Serial Number - numer seryjny), ostatnia cyfra to SP (Spare - zapasowa). Pierwsze dwa elementy kodu IMEI mają swoje znaczenie. TAC składa się 2 cyfr oznaczających danego producenta i 4 cyfr oznaczających model, np. 35, 44 i 49 to cyfry charakterystyczne dla Nokii, z kolei 9214 i 9337 oznaczają model 6210, zaś 8902 i 9306 - 8210. Z kolei kod FAC wskazuje, gdzie telefon został wyprodukowany, np. 07, 08 i 20 to Niemcy, 10 i 70 - Finlandia, 19 i 40 - Wielka Brytania, 30 - Korea, 67 - USA, a 80 - Chiny. Następne 2 człony kodu IMEI są ustalane przez producentów i nie mają większego znaczenia.

Niemal wszystkie telefony GSM pozwalają na szybszy dostęp do spisu telefonów, zapisanego na karcie SIM. Jest to możliwe przy użyciu kodu numer_wpisu#. Powoduje on pobranie z pamięci karty wpisu znajdującego się w wybranej komórce, np. wybranie 7# spowoduje wyświetlenie numeru telefonu zapisanego w siódmej komórce pamięci karty SIM. Karty SIM, zależnie od sieci, mają różną pojemność - z reguły 100-250 wpisów. Niestety, nie wszystkie telefony dostępne na rynku pozwalają na wybranie, w której komórce ma się znaleźć dodawany kontakt (dochodzi też konieczność jego zapamiętania). Także coraz większa liczba telefonów dysponuje własną pamięcią na kontakty, dlatego znaczenie tego kodu maleje.

Należy znać kilka pojęć, które będą się pojawiać podczas opisywania kodów do telefonów różnych producentów.

Określeniem występującym przy większości marek jest monitor sieci (netmonitor, operator field test display). To dodatkowa funkcja dostępna w różnych telefonach komórkowych. Standardowo nie jest ona dostępna z menu, mimo iż oprogramowanie, jakie zainstalowano w telefonie, z reguły ją zawiera. W za-leżności od marki telefonu netmonitor pozwala na sprawdzenie różnych parametrów sieci oraz telefonu. Zdecydowanie najbogatszy i najlepiej znany jest tryb monitora w telefonach Nokia, który składa się nawet z ponad 100 stron. Aktywacji tego trybu dokonuje się albo przez specjalny kod wprowadzany z klawiatury, np. w Alcatelach, albo też za pomocą odpowiedniego programu komputerowego (wówczas konieczny jest kabel łączący telefon z komputerem), np. w Nokiach. Aktywacja tego trybu i przeglądanie poszczególnych stron są całkowicie bezpieczne. Dopiero zmiana niektórych pozycji, np. ustawienie, aby telefon korzystał tylko z testowych stacji bazowych (BTS), może wywołać określone skutki. Mimo to w większości modeli zmiany wprowadzone w monitorze sieci tracą ważność wraz z wyłączeniem telefonu.

Kolejne powtarzające się hasła to Enhaced Full Rate (EFR) oraz Half Rate (HR). Są to systemy kodowania dźwięku, opracowane przez firmę Nokia przy współpracy z Uniwersytetem z Sherbrooke, obecnie uznane za standard dla telefonii GSM i stosowane również w aparatach innych producentów. EFR poprawia jakość dźwięku kosztem szybszego zużycia akumulatora (ok. 5%). Z kolei przy stosowaniu funkcji HR telefon nie wykorzystuje całego pasma transmisji przeznaczonego dla GSM, wskutek czego jakość prowadzonych rozmów jest nieco gorsza, ale przy wolniejszym rozładowaniu się akumulatora aż o 30%. Z polskich sieci GSM EFR i HR nie obsługuje jedynie Plus GSM. Kody aktywujące te systemy znajdują się przy poszczególnych słuchawkach.

Kolejne kody to te, działające w telefonach poszczególnych producentów, a nawet konkretnych modelach. Ze względu na wielość modeli ograniczymy się tylko do najpopularniejszych marek.

Alcatel

Niestety, liczba tajnych kodów do modeli Alcatela jest raczej skromna. Oprócz zaprezentowanych znany jest jedynie kod 000000*, czyli sześć zer i gwiazdka. Kod ten powoduje ukatywnienie, standardowo ukrytego, trybu monitora sieci. Jego opis można znaleźć na stronie internetowej Klubu Użytkowników Alcatela (adres znajduje się w ramce na końcu artykułu).

Bosch

W telefonach marki Bosch (dział komórkowy Boscha został już przejęty przez Siemensa) działają następujące kody:

* *#0000# - ustawienie domyślnego języka menu;

* #3370# - wykonanie resetu telefonu;

* *#3262255*8378# - włączenie dziesiątej pozycji menu - trybu Engineering; po wyłączeniu i ponownym włączeniu telefonu tryb ten staje się nieaktywny - aby do niego wejść, należy ponownie użyć kodu.