Sekwencja trzech króli - Ctrl+Alt+Del

Obchodzone 6 stycznia święto Trzech Króli kojarzy się wielu użytkownikom komputerów z tak zwaną sekwencją trzech króli, czyli kombinacją klawiszy Ctrl+Alt+Del. Warto zatem przypomnieć, kto jest twórcą tego rozwiązania.

Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. W tradycji chrześcijańskiej wiąże się ono z trzema mędrcami, którzy udali się do Betlejem aby oddać pokłon Jezusowi. Wielu użytkownikom komputerów kojarzy się ono z tak zwaną sekwencją trzech króli, czyli z kombinacją klawiszy Ctrl+Alt+Del. Efekt użycia tej kombinacji jest zależny od systemu operacyjnego - podczas pracy w systemie Windows XP powoduje ona otwarcie okna Menedżera zadań Windows.

Kombinacja Ctrl+Alt+Del jest znana od blisko trzydziestu lat. Jej twórcą jest David Bradley, jeden z dwunastu inżynierów firmy IBM zaangażowanych w prace nad architekturą komputera PC. Stworzył ją na początku lat 80-tych jako rozwiązanie, które umożliwiało ponowne uruchomienie komputera bez potrzeby odłączania zasilania. Funkcja ta miała ułatwić pracę programistom, którzy wielokrotnie restartowali komputery. Taki układ klawiszy został wybrany ze względu na fakt, iż ich przypadkowe naciśnięcie było praktycznie niemożliwe.

Z sekwencją trzech króli związane jest także zabawne sformułowanie, które David Bradley wygłosił podczas obchodów 20. rocznicy stworzenia komputera IBM PC. W obecności m.in Billa Gatesa stwierdził, że co prawda on wymyślił sekwencję Ctrl+Alt+Del, ale to Bill Gates sprawił, że stała się ona sławna. Warto dodać, że na początku 2004 roku, po przepracowaniu 29 lat w firmie IBM, David Bradley przeszedł na emeryturę.

Jeśli znacie jakieś interesujące określenia dla popularnych kombinacji klawiszy lub chcecie zaproponować własne nazwy tego typu sekwencji to napiszcie o tym w komentarzach.