Sempron 3300+ w benchmarkach

Dzień przed premierą dwurdzeniowych Opteronów w Internecie pojawiły się benchmarki Semprona 3300+. Choć CPU należy do linii procesorów low-end, ma spory potencjał: dzięki doskonałemu stosunkowi możliwości do ceny, może stać się nowym liderem rynku najtańszych komputerów, a przy okazji wypromować platformę Socket 754.

Semprony to linia procesorów AMD przeznaczona dla użytkowników początkujących, którym zależy przede wszystkim na niskiej cenie - nawet kosztem niższej wydajności.

Najnowszy 'budżetowy' CPU firmy AMD taktowany jest zegarem o częstotliwości 2 GHz, ma 128 kB cache L2 i został wyprodukowany w technologii 90 nm. Co ciekawe, w procesorze pojawiła się obsługa SSE3, ulepszono też współpracę z pamięcią (między innymi dzięki usprawnieniu mechanizmów cache'ujących). CPU przeznaczono do pracy z podstawką Socket 754.

Nowy procesor jest tylko minimalnie szybszy od Semprona 3100+, ale - w większości benchmarków - zdecydowanie pokonuje swego głównego konkurenta, Celerona D 345 taktowanego zegarem 3,06 GHz.

Wygląda jednak na to, że AMD udało się tak zbalansować jego wydajność, by nie zagroziła Athlonom 64, przeznaczonym na rynek zastosowań półprofesjonalnych - nowy CPU jest zwykle przynajmniej o kilka procent wolniejszy niż Athlon 64 3000+. Nie dotyczy to gier, w których Athlon ma przynajmniej 20 procent przewagi.

Pojawia się jednak pytanie: czy udostępniając kolejne Semprony koncern AMD nie walczy sam z sobą? Różnica w cenie między Sempronami i Athlonami 64 nie jest uzasadniona proporcjonalnym wzrostem wydajności, a mizerna ilość 64-bitowych aplikacji i oczekiwanie na Windows XP x64 chwilowo nie zachęca do inwestowania w nowe technologie.

Więcej informacji: AnandTech


Zobacz również