Sempron - nowe wcielenie Durona

Koncern AMD poinformował o planach wprowadzenia na rynek nowego, "budżetowego" procesora o nazwie Sempron. Układ, który docelowo ma zastąpić w ofercie Advanced Micro Devices wycofanego kilkanaście miesięcy temu Durona, trafi na rynek w drugiej połowie roku. Będzie bazował w dużej mierze na architekturze Athlona 64, w stosunku do niego zostanie jednak zubożony o kilka istotnych funkcji.

Sempron - nowe wcielenie Durona

Nowy CPU ma zastąpić na rynku Durona - przedstawiciele AMD zakładają, że pod koniec roku w ofercie koncernu znajdować się będą trzy linie procesorów - Athlon 64, Athlon XP oraz właśnie Sempron. Ten ostatni układ przeznaczony będzie do tańszych, a co za tym idzie - mniej wydajnych, komputerów biurkowych i notebooków.

AMD przygotowuje Semprona z myślą o zastosowaniu go w komputerze przeciętnego użytkownika. Układy te mają także trafić do dynamicznie zyskującej popularność grupy komputerów "salonowych" będących domowymi serwerami multimediów. Są to komputerki małych gabarytów, które przykuwają oko swym atrakcyjnym wyglądem, a osiągami nie odbiegają od urządzeń pełnowymiarowych.

Co będzie oferował Sempron?

Sempron - nowe wcielenie Durona

AMD oczywiście nie udziela oficjalnych informacji na temat specyfikacji Semprona. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo jednak sporo o jego budowie i potencjale. Budżetowy procesor ma bazować na jądrze i podstawach konstrukcyjnych układów Athlona 64, jednak rozszerzenia 64-bitowe mają być nieaktywne. Układ będzie wykonywany w procesie technologicznym 0,13 mikrona, czyli takim samym jak aktualnie wytwarzane Athlony 64. Pod koniec roku układy te mają być produkowane w procesie 0,09 mikrona, a zapewne moce przerobowe fabryk 0,13 mikrona zostaną przerzucone na produkcję Semprona.

W stosunku do Athlonów 64, nowy "Duron" ma mieć o połowę mniejszą pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu (256 zamiast 512 KB). AMD planuje wyposażenie go w jednokanałowy kontroler pamięci DDR400, zestaw instrukcji multimedialnych SSE2 oraz udoskonalony algorytm obsługi wstępnego pobierania rozkazów.

Procesory będą występowały z podstawką Socket 754 tak więc nie będzie problemów z ich adaptacją w komputerach stacjonarnych i przenośnych. Taka podstawka występuje w zdecydowanej większości płyt głównych dla procesorów AMD 64, które do tej pory trafiły na rynek.

Przedstawiciele AMD nie poinformowali, na kiedy dokładnie planowana jest premiera Semprona. Zapowiedziano jedynie, że szczegółowe informacje na temat nowego układu udostępnione zostaną w drugiej połowie roku.

Więcej informacji:

http://www.amd.com