Sensacyjne życie księżnej empetrójki

Format mp3 jest zarzewiem konfliktów między wytwórniami i artystami niemalc od początku swojego istnienia. Pod względem przypadających na nią sensacji i skandali, empetrójka może śmiało konkurować z ulubieńcami prasy brukowej.


Format mp3 jest zarzewiem konfliktów między wytwórniami i artystami niemal od początku swojego istnienia. Pod względem przypadających na nią sensacji i skandali, empetrójka może śmiało konkurować z ulubieńcami prasy brukowej.

8 dolców dla Wroga

Sensacyjne życie księżnej empetrójki
W swoim czasie sporo szumu narobiła za sprawą mp3 hip-hopowa grupa Public Enemy.

Najpierw pokłóciła się z własną wytwórnią. Jak zwykle, poszło o kasę. Wkrótce po tym najnowsza płyta Public Enemy pojawiła się w Internecie w formacie mp3.

Za skopiowanie wypełniających ją 14 utworów trzeba zapłacić 8 dolarów - to o połowę taniej niż w sklepie.

Idąc w ślad swych braci, raper Ice T rozpoczął promocję i sprzedaż nowej płyty "7th Deadly Sin". "Myślę, że Internet to przyszłość, i jestem gotowy do wejścia w przemysł wydawniczy w sieci" - powiedział Ice T. Gangsta rulez!

Prywatna wojna toma petty

Sensacyjne życie księżnej empetrójki
Wspólnym planom MP3.com, Morissette i Amos nie wróży zbyt dobrze wygrana Warnera z innym popularnym wykonawcą pop - Tomem Pettym.

Wojnę rozpoczął Petty wraz z własnym zespołem Heartbreakers, zgłaszając poparcie nowej technologii. Na stronach serwisu mp3.com pojawiły się najnowsze utwory artysty, pochodzące z jego ostatniej płyty. Internauci, którzy jeden z utworów skopiowali ponad 160 tys. razy, uważają, że to dzięki formatowi mp3 album zawędrował na 10 miejsce Billboardu. Niestety, radość trwała krótko: Time Warner wymusił na Pettym całkowite usunięcie wszystkich swoich utworów ze stron WWW.

Niezmienny cornell

Sensacyjne życie księżnej empetrójki
Chris Cornell, były wokalista niezwykle popularnej kilka lat temu grupy Soundgarden, opowiedział się za mp3.

Na stronach internetowych prawie 40 amerykańskich stacji radiowych, a także na autorskim sajcie Cornella chriscornell.com, znalazł się singiel "Can't Change Me". Do ściągnięcia całkiem za friko. To pierwszy numer z najnowszej płyty wykonawcy "Euphoria Morning". Muzyk powiada: "Spędziłem masę czasu, robiąc ten kawałek, i jestem z tego dumny. Jest to niezwykle ekscytujące: korzystanie z dobrodziejstw tej technologii i tak prosty sposób na dotarcie do fanów". A my się zastanawiamy: Czy to poważanie dla empetrójek, czy też może nostalgia za utraconymi chwilami, gdy Soundgarden stale okupowało szczyty list przebojów, przywiodła Cornella do tej formy promocji?

Alanis na sprzedaz

Sensacyjne życie księżnej empetrójki
Format mp3 wspierają też inni twórcy. Postrzegana przez wielkie wytwórnie fonograficzne jako centrum internetowego piractwa, firma MP3.com promuje Alanis Morissette i Tori Amos.

Obie artystki podpisały z MP3.com i siecią sklepów Best Buy umowę na promocję amerykańskiej trasy koncertowej. W efekcie na stronach serwisu www.mp3.com będzie można znaleźć wersje koncertowe utworów obu gwiazd. Według nie do końca potwierdzonych pogłosek, Alanis Morissette dostała w ramach umowy akcje MP3.com. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że obie panie wydają dla koncernu Time Warner, który pozwala artystom zamieszczać utwory nie dłuższe niż 30 sekund. Amerykański koncern to także jeden z filarów RIAA - organizacji producentów, otwarcie wojujących z formatem mp3.

9-calowki na tropie

Sensacyjne życie księżnej empetrójki
Jakby nie dość tego, nie wszyscy artyści podchodzą do sprawy mp3 z entuzjazmem. Zwracający uwagę ostrym image i niepokojącą muzyką zespół Nine Inch Nails nie pozwala na rozpowszechnianie muzyki w mp3. Założona przez zespół wytwórnia Nothing Records z pomocą wszechmocnej RIAA przystąpiła do Wielkich Łowów: intensywnie przeszukuje Internet, tropiąc empetrójki z nielegalnymi kopiami swoich utworów.

Pierwszych kilkanaście serwisów już dostało nakaz usunięcia nagrań Nine Inch Nails, wzmocniony groźbą sankcji karnych.